251 okula beyaz bayrak 

0
5

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Beyaz Bayrak’ projesi kapsamında hijyen ve toplum sağlığının korunması konularında başarılı bulunan 251 okula ‘Beyaz Bayrak’ sertifikası verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Beyaz Bayrak’ projesi kapsamında Balıkesir’de sertifika almaya hak kazanan 251 okul ödüllendirildi.

Eğitim kurumlarının hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan ‘Beyaz Bayrak’ işbirliği protokolü kapsamında Balıkesir’de ‘Beyaz Bayrak’ almak için müracaat eden okullar, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcilerinden oluşturulan komisyon tarafından incelenerek, değerlendirildi. Kamu ve özel teşebbüse ait 251 okula ‘Beyaz Bayrak’ ve sertifikası verildi.

Hüma Hatun Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, İl Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Refik Budak, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Haydar Aydın, Mustafa Solak ve Mustafa Uras, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Güleç, Fahri Acar, Ercüment Kutlu ve okul yöneticileri katıldı.

“ÖĞRENCİLERİMİZ BİZİM GELECEĞİMİZ”

“Temizlik imandandır!” anlayışına sahip bir dinin mensupları olarak önce temiz olmak zorunda olduğumuzu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Öğrencilerimiz bizim geleceğimiz. Dolayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimizi akademik başarı yönünden hayata hazırlamak kadar onların sağlıklı nesiller olarak yetişmelerini sağlamak da en önemli görevlerimizden. Okullarımızın dersliklerinden kantinlerine, spor salonlarından bahçelerine kadar temiz ve hijyen açısından kusursuz olması bizler için çok önemli.

Bizler bu amaç doğrultusunda ilimizdeki okullarımızın sağlık ve hijyen noktasında belli bir seviyeye ulaşması, örnek okullar olması için ciddi çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalar sonunda hamd olsun ilimizde beyaz bayrak sertifikası almaya hak kazanmış okul sayısı 560’a ulaştı. Şu an ilimizdeki 842 kurumun 560’ın da beyaz bayrak sertifikası mevcut. Bu oran Türkiye genelinde yüzde 32 iken; ilimizde yüzde 67.

842 kurumumuzun 560’nın bu güzelliği yakalayabilmiş olması bizler için gerçekten büyük bir mutluluk vesilesi. Beyaz Bayrak almaya hak kazanan 251 okulumuzu tebrik ediyor; değerli idarecilerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Yine bu protokol kapsamda desteğini okullarımızdan eksik etmeyen İl Sağlık Müdürlüğümüzün değerli yönetici ve çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe de; “Beyaz Bayrak uygulaması başlatıldığında başvuran okul sayısı 35, ödüle layık görülen okul sayısı 12 iken bugün ilimizde 560 okula ulaşılması büyük bir başarı. Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde bir sayıya ulaşmış durumdayız. Bu sayılar okullarımızın artık daha temiz olduğunun göstergesidir. Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okulları ve idarecilerini tebrik ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” dedi. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında il genelinde yapılan değerlendirmeler sonucunda ‘Beyaz Bayrak’ almaya hak kazanan 251 okul müdürüne sertifikaları İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here