Adıyamanlı öğrenciler Ayvalık’ı gezdi

0
8

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 21 ildeki 15 yaş ve altı 50 bin öğrencinin Türkiye’nin farklı şehirlerini ziyaret etmesini amaçlayan ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Adıyaman’dan 188 öğrenci Ayvalık’a geldi.

İller arasında kardeşlik köprüsünün kurulması, kardeşlik ruhunun geliştirilmesi, gençlerin terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasını hedefleyen proje kapsamında Balıkesir’e gelen öğrenci grubunu İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Edremit Seyit Onbaşı Körfez Havalimanı’nda karşıladı.

Grup daha sonra otobüslerle Ayvalık’a gelerek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ın da katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Cunda Uygulama Oteli’ne yerleştirildi. Yemekten sonra Cunda Adası’ndaki Necdet Kent Kütüphanesi ile Mustafa Koç Müzesi’ni gezen öğrencilerin cuma Çanakkale’ye gidecekleri öğrenildi.

Öğrencilerin Çanakkale’de Çanakkale şehitliği ve anıtını gezdikten sonra Ayvalık’a dönecekleri, bir gün sonra da Balıkesir’e gidip, kendileri için hazırlanacak programlara katılacakları bildirildi. Adıyamanlı 188 öğrencinin 4 gün sürecek ziyaretlerinin son gününde ise Havran’da Koca Seyit Onbaşı’nın anıtını ziyaret edip, öğle yemeğinin ardından da uçakla Adıyaman’a dönecekleri öğrenildi.

Adıyamanlı öğrencilerin Balıkesir’e gelmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Bakanlığımızın 180 günlük ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında bugün Adıyaman’dan Balıkesir’imize 188 öğrenci ve 6 öğretmenimizi ağırlıyoruz. Bu projeyle amaçlanan kültürler arası etkileşimin sağlanmasıdır. Hayatı boyunca kendi bulunduğu ilin dışına çıkmamış, uçağa binmemiş maddi durumu yerinde olmayan başarılı öğrencilerin diğer illerle kaynaşmasını, oradaki kültürleri tanımasını amaçlıyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here