Ağız ve diş sağlığı mercek altına alınıyor

0
2

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Refik Budak, Karesi, Altıeylül, Bandırma, Gönen, Edremit, Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinde  saha çalışması yapılarak 5-12-15, 35-44-65-74 yaş gruplarının ziyaret edilerek, anket formu doldurulup ağız muayenelerinin yapılacağını açıkladı.

Budak, “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması (TADSAP), 73 ilde 100 diş hekimi ve 100 yardımcı personelin katılımıyla gerçekleştirilecek. 2016 yılı TÜİK verilerine göre, ağız ve diş hastalıkları, 0-6 yaş grubu çocuklarda ilk beş hastalık arasında, 7-14 yaş grubunda ise yüzde 23,4 ile ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizdeki ağız ve diş sağlığı hizmetlerini gelişmiş ülkelerin düzeyine yükseltmek, ağız ve diş sağlığı hastalıklarının yaygınlığını belirlemek, ilgili risk faktörlerine ilişkin verileri analiz etmek ve bölgesel ve ulusal programların yapılmasında gereken veri tabanını oluşturmak amacıyla Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 10 bin 670 kişiye ulaşılması hedeflenen bir saha çalışması yapılacaktır.

Balıkesir’de Karesi, Altıeylül, Bandırma, Gönen, Edremit, Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinde  saha çalışması sırasında Dt. Ali Başar Özen  ve Hemşire Seher Orman’dan oluşan ekip 5 farklı yaş (5, 12, 15) ve yaş grubunun (35-44, 65-74) her biri için örneğe çıkan kümelerdeki, önceden belirlenmiş hanelerde ziyaretler yaparak araştırma amacına uygun kişilere ulaşacaktır. Ulaşılan kişilere anket formu doldurularak ağız muayeneleri yapılacaktır. Hem ülkemiz hem Balıkesir’imiz için oldukça önemli olan bu araştırmadan elde edilecek veriler; risk faktörlerinin belirlenip uygun koruyucu uygulamaların oluşturulması, kaynakların kullanımının planlanması gibi pek çok konuda ağız ve diş sağlığının iyileştirilmesi için oluşturulacak politikalara yön verecektir” dedi. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here