Akın: İlk ateşi Balıkesir yaktı

0
6

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, ‘Kuva-yi Milliye Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada Balıkesir’in milli mücadeledeki önemine dikkat çekti.

Akın, “Kuva-yi Milliye güçleri vatanını korumak ve bağımsız yaşamak isteğinin bir sonucu olarak, doğrudan milletimiz tarafından kurulmuştur. Yanmış, yıkılmış, işgal edilmiş, düzenli orduları için tasfiye kararı alınmış bir milletin yeniden doğuş hareketi olan Atatürk’e, ordu yok denildiğinde yapılır dedirten; para yok denildiğinde bulunur dedirten; düşman çok dediklerinde, yenilir dedirten kahraman Türk milletinin mücadeleci ruhudur.

Kuva-yi Milliye’nin ilk ateşi İzmir’in işgalinden hemen sonra Balıkesirliler tarafından yakılmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kuva-yi Milliye’yi, ‘Milli Mücadele’yi yapan doğrudan doğruya milletin kendisidir. Milletin evlatlarıdır. Millet analarıyla, babalarıyla, kardeşleriyle mücadeleyi kendisine ülkü edindi. Milli Mücadele’de şahsi hırs değil, milli ülkü, milli onur gerçek etken olmuştur’ sözleriyle en güzel şekilde tanımlamıştır.

Kuva-yi Milliye Şehri olarak bilinen ilimiz, kurtuluş mücadelemizin sembol şehirlerinden biri olmuştur. Kahraman Balıkesir’imize İstiklal Madalyası verilmesi için vermiş olduğum kanun teklifi TBMM’de görüşülmeyi beklemektedir. Balıkesir’in hakkı olduğunu düşündüğüm İstiklal Madalyasının verilmesi konusunda tüm siyasi partilere mensup milletvekillerinden destek beklediğimi bu vesile ile ifade etmek istiyorum.

Bugün Atatürk’süz, kendi tarih tezlerini ortaya atan siyasi iktidar; vatanına, canına kast edilenlere karşı bir milletin direniş ruhunun adı olan Kuva-yi Milliye’ye ikame güçler yaratmak istemektedir. İktidarın bu yaklaşımı Kuva-yi Milliye kahramanlarımıza ve Türk milletine büyük bir saygısızlıktır. Kuva-yi Milliye Gününde kurtuluş savaşımızı zaferle sonuçlandırarak tam bağımsız Türkiye’yi var eden başta büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ile şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here