Altıeylül’e ‘Can’ verecek

0
5

Altıeylül ilçesine kardeş belediye Ümraniye’nin Balıkesirli Belediye Başkanı Hasan Can tarafından yaptırılacak Hasan Can Kültür Merkezi’nin temeli atıldı. Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, bin 200 metrekare kapalı alanı, bin 600 metrekare bahçesi bulunan ve iki katlı yapılacak merkezin 6 ay içerisinde bitirileceğini açıkladı.

Altıeylül Belediyesi’nin kardeş belediyesi Ümraniye Belediyesi tarafından Bahçelievler Mahallesi 332. Sokakta yaptırılacak Hasan Can Kültür Merkezi’nin temeli atıldı. Altıeylül ilçesinin ilk kültür merkezi olacak olan tesisin temel atma törenine Vali Ersin Yazıcı, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Ak Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, ilçe belediye başkanları, çeşitli kurum ve kuruluşların yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

6 AYDA TAMAMLANACAK

Temel atma töreninde Altıeylül Belediyesi Bengi Halkoyunları ekibinin gösterisinin ardından konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı tesis hakkında bilgi verdi.

Tesisin bin 200 metrekare kapalı alan ve bin 600 metrekare bahçeye sahip olacağını belirten Avcı, iki katlı inşa edilecek olan kültür merkezinde 400 kişilik konferans salonu bulunacağını söyledi. İlçenin ilk kültür merkezi olacak olan tesiste 300 metrekarede fuaye alanı bulunacak. Tesisin 6 ay içerisinde bitirilerek bu yıl içinde faaliyete sokulması planlanıyor.

KAFAOĞLU: HASAN CAN ADINI YAŞATACAĞIZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a Balıkesir’e olan desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Kafaoğlu, “Hasan Can Kültür Merkezi Altıeylül’ün büyük bir açığını giderecek. Hasan Can abimiz bizi İstanbul’da temsil ediyor. Ümraniye bir köydü, kasabaydı. Bugün en modern kenti, finans merkezlerinin olduğu, en fazla inşaat ruhsatı veren bir yer oldu. Altıeylül Belediyesi’ne de kardeş şehir olarak Hasan Can Kültür Merkezi’ni yapmaya karar verdi. Burada bu eser durduğu sürece bu kardeşliği ve Hasan Can’ın adını burada yaşatacağız. Bu kültür merkezimizin Balıkesir’imize hayırlı hizmetler yapmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

“YÜREĞİM BALIKESİR’DEN HİÇ KOPMADI”

Kültür merkezlerinin gençler için önemine değinen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Kaldırımları yaparız, şehri imar ederiz, güzel binalar dikeriz ama neslimizi, gençliğimizi bizim değerlerimizle buluşturmazsak; bu ülkeyi ülke yapan, albayrağı bayrak yapan, bu toprağı vatan yapan değerlerle buluşturmazsak yaptığımız her şey heba olur” dedi.
Ümraniye Belediyesi ile Altıeylül Belediyesi arasında Kardeş Şehir Protokolü olduğunu kaydeden Can, bu protokol ile doğup büyüdüğü Balıkesir’le yakın ilişkiler kurmak istediğini belirtti.

Memleketin hizmete ihtiyacı olduğunu belirten Hasan Can, “İnsanımızın hizmete ihtiyacı var. Bu ülkenin insanları yıllardır bu kadroları işbaşına getiriyor. Ak Parti’nin kadroları da gerek merkezi hükümette, gerekse yerel yönetimlerde halka hizmet etmek için canla başla çalışıyor. Vazifemiz bu. Milletin gösterdiği teveccühe karşı vefa duygumuz bu. Ben küçük yaşlarda Balıkesir’den ayrılmış bir kardeşinizim. Ama gönlümüz hiç ayrılmadı. Allah doğup büyüdüğü yere karşı insana ayrı bir sevgi veriyor. Balıkesir’in Susurluk ilçesi Kalfa Köyü’nde dünyaya gelmişiz ama uzun yıllardır İstanbul’da oturuyoruz. Ama yüreğimiz buradan hiç kopmadı. Burada gönül bağımız var” diye konuştu.

“EN ÖNEMLİ ŞEY GENÇLİĞİN YETİŞMESİDİR”

Yapılacak olan kültür merkezinin bölgeye farklı bir ses ve nefes katacağını belirten Can, gençliğin daha iyi yetişmesi adına bu tür merkezlerin yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Can, “Yolları yaparız, kaldırımları yaparız. parkları yaparız. Şehri imar eder güzel binalar dikeriz ama neslimizi, gençliğimizi bizim değerlerimizi ile buluşturmazsak, bu ülkeyi ülke yapan, bu vatanı vatan yağan değerlerle buluşturmazsak, vatan, millet ve devlet sevgisi vermezsek yaptığımız her şey heba olur. En önemli şey gençliğin yetişmesidir. Eğitim noktasında, gençliğin yetişmesi noktasında yapmamız gereken şeyleri yapmazsak şehre kattığımız her güzel şey perişan olur. Bu kültür merkezleri ve okullar önemli. Hükümetimiz bu konuda çok büyük gayretler sergiliyor. Yerel yönetimler olarak bizlerde elimizi taşın altına koyuyoruz” dedi.
Temel atma töreninde Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Ümraniye Belediye Başkanı Can ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kafaoğlu’na teşekkür plaketi  takdim etti. Plaket töreni ardından protokol üyelerinin de katılımı ile dualar okunarak, tesisin temelleri atıldı. Temel atma butonuna başkanların eşleri Didar Kafaoğlu, Saliha Can ve Cemile Avcı birlikte bastı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here