Altyapı

0
4

Döneminin Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın “Para, para, para” sözü gibi ticarette başarının sırrını soranlara “Pazarlama, pazarlama, pazarlama” cevabını veren rahmetli iş adamı Sakıp Sabancı da hafızalara kazındı.

Spor kulüplerinde başarının şartının ‘Altyapı, altyapı, altyapı’ olduğunu da artık herkes biliyor ve dile getiriyor.

Millet olarak kolayı sevme alışkanlığımızı bir kenara bırakamasak da yanılarak öğrenme tekniğini çok sevdiğimizi inkar edemeyiz. Hatta işin bu kısmında inatçı olduğumuzu söylersek abartmış olmayız.

Belki de “Taşıma suyla değirmen dönmez” nasihati veren atalarımızın, “Bin nasihatten bir musibet yeğdir” deyişinin sebebini de bu sevgi ve inat oluşturuyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un kadın voleybolu sahnesinden çekileceği iddiaları, sezon ortasından itibaren kulağımıza geldi. Bir taraftan ‘Dedikodu’ değerlendirmesi yaparken, diğer taraftan da “Acaba” demeyi ihmal etmedik.

Son olarak, kulübün yeni başkanı Mehmet Kelemençe ile yaptığım görüşmede, dedikodu doğrulandı. Kadın voleybol takımının Voleybol Bayanlar 1. Lig katılım hakkını devri için Torbalı Belediyespor’la mutabakat sağlandığı ve işin imzaya kaldığı, başkan tarafından açıklandı.

Büyükşehir Belediyespor’un kadın voleybol serüvenine baktığımızda, Balıkesirli sporseverlere yaşatılan büyük bir heyecandan başka geriye kalan bir şey yok. Lale Beyza Pektez’in dışında A Takım’dan geriye kalan oyuncu yok.

Altyapı yetersizliğinden dolayı, önceki sezonlarda olduğu gibi yeni bir sezon için yeni baştan bir oyuncu kadrosu oluşturmak için transfer yapacaksın.

Sezon sonunda bir daha, sonraki sezon bir daha…

İyi de nereye kadar?

Bu sorunun çözümü, sahneden çekilmek olmalıydı. Ancak yıllardır yapılan yatırımın sadece oyuncu transferleri olması, bu sonun hazırlayıcısı oldu. Bu serüven süresince bir taraftan yarışırken, diğer taraftan gelecek planlanabilirdi ama yapılmadı.

Şimdi, Amerika’yı tekrar keşfedercesine altyapıya dönüp, sıfırdan başlanacak. Bugüne kadar harcanan ve halen borç hanesinde yazan rakamların üzerine de soğuk su içilecek.

Yeni dönemde en büyük mağduriyeti ise şehrin sporuna gönül verip, hemen her maçta Kurtdereli Spor Salonu’ndaki yerini almaya çalışan sporseverler yaşayacak.

Daha önce Best Balıkesir’in basketbol sahnesinden çekilişiyle bir tarafı eksik kalan Balıkesirli, ikinci şoku da Büyükşehir Belediyespor’la yaşıyor. Bize de “Allah, Karesispor’a zeval vermesin” demekten başka seçenek kalmıyor.

Gönül isterdi ki Best Balıkesir sahneden çekilirken, Türkiye Basketbol Ligi katılım hakkını Balıkesirspor’a devir etseydi. Şimdi de kadın voleybolu Balıkesirspor olarak yoluna devam etseydi. Böylece Balıkesirspor da futbol kulübü olmaktan çıkıp, spor kulübü olmak yolundan aşama kaydetseydi ama olmadı.

Olmaz mıydı? Hem de süper olurdu.

Diyeceksiniz ki “Balıkesirspor, futbolu halletti de basketbol ve voleybol mu kaldı?”

Siz de haklısınız…

Balıkesirspor, Genel Kurul yapalı bir ay oldu. Ortada transfer yasağı söylentileri dolaşıyor. Ancak resmi bir ağız, çıkıp da “Var” veya “Yok” demiyor.

Varsa, neden var? Bu yasağı kim, hangi sebeple koydu? Süresi ne kadar?

İlk aşamasında sınıfta kalınan Ulusal Kulüp Lisansı kriterlerinde son durum nedir?

Anlayacağınız, sorulacak soru çok…

Ancak, yoğunluktan, bu soruları sorabilmek için istediğimiz randevuya ayıracak vakit yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here