Aromatik ve süs bitkiciliğini öğrendiler

0
2

Karesi Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu’nun düzenlediği ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Fidesi Yetiştiriciliği Kursu’nu bitiren kursiyerler sertifikalarını aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Günlük yorgunluklarımızı çiçeklerle ve süs bitkileriyle uğraşarak atabiliriz. Düzenlenen bu kurs bu açıdan önemli” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Karesi Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu’nun birlikte düzenlediği ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Fidesi Yetiştiriciliği Kursu’nu başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları Otel Basri’de törenle verildi.

Sertifika törenine Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, Karesi Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Ergün ve kursiyerler katıldı.

“SÜS BİTKİLERİNİN ÖNEMİ ARTTI”

Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, kursu bitiren kursiyerlere başarılar diledi. Kafaoğlu, “Günümüzde hızlı kentleşme, insanları doğaya ve yeşile hasret bırakmaktadır. Son yıllarda kırsal bölgelerden kentsel bölgelere göçün hızlanması neticesinde, şehir merkezlerinde yaşayan insanlarımızın nüfus yoğunluğu gittikçe artmış bulunmaktadır. Şehirde yaşamakta olan insanlarımız nereye baksa binalar, yollar, arabalar, köprüler ve benzeri yapılarla karşılaşmaktadır. Çevrelerinde yeşil görme isteği, insanlarımızda saksılı süs bitkilerini odalarında, salonlarında yani yaşam alanlarında yetiştirme arzusunu doğurmuştur. Böylelikle süs bitkileri yetiştiriciliğinin önemi artmıştır. Bunun sonucu olarak da çöllerde, tropik bölgelerde, ormanlarda ve benzeri yerlerde doğal olarak yaşayan pek çok süs bitkisi, saksı ortamında da yetiştirilmeye başlanmıştır. Çeşitli saksı, kap ve kasalarda da yetiştirilen ve salon, vitrin, oda, koridor gibi yaşam alanlarında yeşil bir ortam oluşturulmak için kullanılan süs bitkileri insanlarımıza müthiş bir yaşama sevinci ve sinerji vermektedir. Günlük uğraşlarımızın vücudumuza yorgunluk verdiği zamanlarda, evde koltuğumuza uzanıp sonuçsuz düşüncelerle zihnimizi yormamak istiyorsak, çiçeklerle ve süs bitkileri ile uğraşarak, onlarla ilgilenerek hem tatlı bir uğraş vermiş, hem de hayatımıza sinerji katarak yaşam kalitemizi yükseltmiş oluruz. Bu bağlamda Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyemizin de katkılarıyla yapılan ortak iş birliği protokolü çerçevesinde; Karesi Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu üyelerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı toplantı salonunda 16 Nisan-26 Haziran tarihleri arasında Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Kursu başarıyla uygulanmıştır. Mutlu ve huzurlu şehir Balıkesir’imizin güzel insanlarına büyük bir faydası olan Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Kursuna katılmış olan 55 kişilik güzide kursiyerlerimizi tebrik eder, sertifikalarının hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Karesi Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Ergün de; kursa desteklerinden dolayı Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a süs bitkilerinin yer aldığı hediye takdim etti. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here