Aşınızı unutmayın!

0
2

‘Dünya Aşı Haftası’ nedeniyle açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe, anne babaları çocuklarının aşılarını yaptırmaya çağırdı.

İl Sağlık Müdürlüğü, ‘Dünya Aşı Haftası’nda anne babalarını çocuklarının aşılarını eksik bırakmamaya çağırdı. Merkez 1 Nolu Dr. Leman Yurtoğlu Aile Sağlığı Merkezi’nde çocuklara aşılarını yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe, “Ulaşılan yüksek aşılama oranları ile birlikte aşılama programımızda yer alan tüm aşı ile önlenebilir hastalıklarda önemli düşüşler sağlandı. Başta çocuklarını aşılatarak hem onları hem de aşılanamayan çocukların korunmasını sağlayan anne ve babalara; aşılama çalışmalarını yürüten ve destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Dünya Aşı Haftası 2015 yılından bu yana kutlanmakta olup bu yıl da 24-30 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenmektedir. Bu yılki aşı haftasının teması ‘Sağlık, Aşıyla Koruma Altında’ olarak belirlenmiştir.

“AŞILAMA EN ETKİLİ MÜDAHALE”

Aşılama, en etkili halk sağlığı müdahalelerinden biridir. Aşı dünya tarihindeki en büyük keşiftir. Aşılanmanın, hem kişisel hem de toplumsal yararları vardır. Kişisel olarak aşılanan kişiyi hastalıklardan ve onların yol açtığı sakatlık ve ölümden korur. Aşılanmanın toplumsal yararları ise; aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerden oluşan toplumlar hastalıkların yayılmasına karşı direnç gösterirler ve bu yolla henüz aşılanmamış kişiler ile aşılanmaya engel oluşturan bir hastalığı olan kişilerin de korunması sağlanmış olur.

Türkiye’de etkin ve sürekli aşı uygulamaları, 1930 yılında çıkarılmış olan Umumi Hıfzıssıhha Kanunu doğrultusunda Çiçek aşısının zorunlu uygulanması başlamıştır. Ülkemizde bu hastalık salgınlar halinde seyretmiş, 1924-1944 yılları arasında 10 bin 359 kişi hastalanmış ve 2 bin 323 kişi hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde en son vaka 1956 yılında görülmüş olup Çiçek Hastalığının dünyadan yok edilmesi ile birlikte 1980 yılında Çiçek Aşısı uygulamasına son verilmiştir. Böylelikle yaygın aşı uygulaması ile bazı bulaşıcı hastalıkların tamamen yok edilebileceği kanıtlanmıştır.

Ülkemizde, 1981 yılında ‘Genişletilmiş Bağışıklama Programı’ başlatılmıştır. Bu yıllarda verem, difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık ve çocuk felci olmak üzere 6 hastalığa karşı aşı uygulanmakta iken bilimsel gelişmeler doğrultusunda aşılama takvimi yenilenmiş olup halen 13 hastalığa (boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, hepatit B, hepatit A, suçiçeği, Hemofilusinfluenza tip b’ye bağlı hastalıklar ile streptokokuspnömoniya’ya bağlı invazivpnömokokal hastalıklar) karşı aşı uygulanmaktadır.

Çocukluk döneminde aşılama takvimini tamamlayan bir çocuk; difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği ile aşı ile önlenebilen hastalıklarla oluşan karaciğer iltihabı, karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanserinden, yaygın verem hastalığından, menenjitten, zatürreden, orta kulak iltihabından ve tüm bu hastalıklar sonucu oluşabilecek sakatlık ve ölümden korunmaktadır. Aşılama ile dünyada her yıl 2-3 milyon ölüm engellenmektedir, ülkemizde ise aşılama ile yılda 14 binden fazla ölümün engellendiği tahmin edilmektedir.

Ülkemizde yürütülen başarılı aşılama çalışmaları sayesinde vahşi poliovirüs bağlı son vaka 26 Kasım 1998’de görülmüş ve 21 Haziran 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi ile birlikte Türkiye de ‘Poliosuz Ülke Sertifikası’ almıştır.

İlimizde bulunan 146 Aile Sağlığı Merkezi (397 Aile Hekimliği Birimi), 16 Devlet Hastanesi 4 Özel Hastane, 20 İlçe Sağlık Müdürlüğü (Toplum Sağlığı Merkezi) her yıl yaklaşık 13 bin bebeğe ve 26 bin okul çağındaki (ilkokul 1 ve ortaokul 4.sınıf) çocuğa aşı uygulanmaktadır.

2017 yılında yaklaşık 234 bin doz (13 antijen) bebeklik çağı aşısı uygulanmıştır. İlimizde aşı oranları yüzde 99’un üzerindedir. Ulaşılan yüksek aşılama oranları ile birlikte aşılama programımızda yer alan tüm aşı ile önlenebilir hastalıklarda önemli düşüşler sağlanmıştır.  Başta çocuklarını aşılatarak hem onları hem de aşılanamayan çocukların korunmasını sağlayan anne ve babalara; aşılama çalışmalarını yürüten ve destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here