Ayakkabıda büyük tehlike

0
2

Türkiye’de birçok kişinin ayak sağlığında sorunlar yaşamasına neden olan ucuz Çin malı ayakkabılardan şikayetler her geçen gün artıyor. ‘Kardeşler Kundura’nın sahibi Şerafettin Yavaş, ayakkabı alırken bildik, tanıdık dükkanların tercih edilmesini istedi. Uzak Doğu’dan gelen menşei belli olmayan, risk taşıyan ayakkabılardan uzak durulmasını istedi.

Türkiye’de birçok kişinin ayak sağlığında sorunlar yaşanması üzerine yapılan araştırmada Çin malı ucuz ayakkabıların tehlike saçtığı belirlendi. Tespit üzerine Çin malı zehirli ayakkabılar piyasadan toplatıldı. İnsan sağlığını tehdit eden ayak enfeksiyonlarına neden olan azoboyar madde ve fitalat içerdiği belirtilen ucuz Çin malı ayakkabıların hala satıldığı öne sürüldü.

“AYAK SAĞLIĞINI ETKİLİYOR”

‘Kardeşler Kundura’nın sahibi Şerafettin Yavaş, insan sağlığı açısından tehlikeli olan ayakkabıların genelde ucuz satıldığına dikkat çekti.

Bazı esnafların ucuz diye Çin malı ayakkabı sattığını ifade eden Yavaş, Çin’den ithal edilen zehirli madde içeren ayakkabıların piyasalara sürülmesinin birçok tehlikeyi de beraberinde getirdiğini kaydetti.

Çin’de üretilerek kaçak yollarla ülkemize getirilen zehirli ayakkabıların, ayakkabıcılık sektörünü de sekteye uğrattığını belirten Yavaş, “Çin ürünü ayakkabılar küçük büyük birçok ayakkabı satış noktalarına yayıldı” dedi. Yavaş, kaçak yollarla getirilen ayakkabılarda patlama yaşandığını ve biran önce bu sorun önlenmezse daha büyük sorunların ortaya çıkacağını söyledi.

“ESNAF MAĞDUR”

Yavaş, “Esnaflar, Çin malı ayakkabıların piyasada gezinmesinden dolayı mağduriyet yaşıyor. Özellikle deposuna alıp da satamayan esnaflar bu konuda büyük mağduriyet yaşıyor. Vatandaş ayakkabı alırken tedirgin davranıyor. Halkımız daha çok duyarlı olması gerekiyor” dedi.

Vatandaşların ucuz diye Çin ayakkabılarına itibar etmemesi gerektiğini anlatan Yavaş, “Vatandaşlar kaliteli ayakkabı giysin. Kaliteli ayakkabı fiyatıyla da kendisini belli eder. Vitrinlerdeki 10 liraya 20 liraya satılan ayakkabılara itibar edilmemeli. Bu ayakkabılar kimyasal içerebilir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here