Aytekin: Köylülere ölüm solutuyor

0
2

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ı sert sözlerle eleştirdi. Aytekin, yaptığı açıklamada Taş Ocağı işleten Başkan Uysal’a, “Başkan mısın, Ocakçı mı?” sorusunu yöneltti.

Aytekin, açıklamasında 21. yüzyılda Havran’da ilkel biçimde taş ocağı çalıştırıldığını, ocağın sahibinin de Burhaniye’nin AKP’li Belediye Başkanı Necdet Uysal olduğunu belirtti.

Bu ocaktan çıkan toz bulutunun köyün üzerinden hiç eksik olmadığına dikkat çeken Aytekin, “Yıllar önce taşocağına kolay erişmek için köyün etrafını dolanan stabilize yol yapılmış. Her gün 100’e yakın ağır tonajlı araç, bu stabilize yolu kullanıyor ve araçların geçişi sırasında köyün üstünde bir toz bulutu asılı kalıyor. Belediye başkanı olduğunu bildiğimiz Necdet Uysal burada köylülere ölüm ve kanser solutuyor” dedi.

“KANSER VAKALARI ARTMIŞ”

Stabilize yolun uzunluğunun 4 kilometre olduğunu, Köylülerin bu yolun asfaltlanmasını istediğini, sorunun bu zamana kadar ötelendiğini anlatan Aytekin, “Köylü,  soluduğu havayla kanser oluyor. Köyde kanser vakaları artmış, köylünün hayvanları ölmüş. Ağaçlar ise Uysal’lar tarafından canlı olarak bile görülmüyor. Bu incecik boru, taş ocağından geliyor. Bu boru köyün içme suyunu karşılıyor. Tüm köy, bu borudan gelen suyu içiyor” diye konuştu.

“RUHSAT NASIL VERİLDİ?”

Aytekin, açıklamasında bu ocağa ruhsatın nasıl verildiğini sordu. “Bir belediye başkanı bütün bir köyü nasıl olur da ölüme sevk eder? Başkan mısın ocakçı mısın Uysal?” diyen Aytekin, köy muhtarının Uysal’ı defalarca aramasına rağmen telefonuna çıkmadığını öne sürdü.

Konuyla ilgili olarak Vali Ersin Yazıcı’yla görüştüğünü söyleyen Milletvekili Aytekin, Vali Yazıcı’nın, konunun yakın takipçisi olduğunu ve sorunu en kısa sürede çözeceğini  ifade ettiğini belirtti.

Aytekin, ayrıca BASKİ yetkililerinin de bölgedeki şebeke suyu çalışmalarını hızlandırması gerektiğini, bunun için de gerekli görüşmeleri yaptığını sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here