BALMEK finalde

0
4

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını yürüten BALMEK, ‘Kültür Oscarları Yarışması’nda finale çıktı. BALMEK yurt genelinden 54 şehrin İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’nin aday gösterdiği 178 yarışmacı arasından ilk 10’a girerek finale kaldı.

Tr Shop Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen ilk etap eleme turunun ardından jüri karşısına 49 yarışmacı çıkarak finale kalmak için ter döktü. İlk etap eleme turunda jüri değerlendirmesine 10 şehir yükseldi.

2016 yılında Dünya İbni Sina Tıp ödülünü alan bilim adamı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora başkanlığında, İşadamı ve STK lideri İbrahim Biter, Tasavvufçu Uz. Dr. Mustafa Tekçe, Mardin Eski Belediye Başkanı Mesut Çuhadar, Sanatçı Gündüz Çiçek, Gurme Hamdiye Erbek, Ressam Sevinç ve Mercan Çuhadar’dan oluşan jüri değerlendirmesiyle Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün aday olarak gösterdiği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hizmet faaliyeti olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (BALMEK) yaptıkları birbirinden güzel el sanatları ürünleriyle takım halinde finale yükseldi.

Afyon, Tirebolu, İzmir, Görele, Isparta, Kırşehir, Sivas, İstanbul, Kütahya ve Balıkesir birbirinden değerli eserlerle final heyecanını yaşayacak. Finale çıkan yarışmacıların dereceleri düzenlenecek gala ve ödül töreninde açıklanacak.

Yaşama dokunanlar Platformu’nda ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitmen olan Ressam ve Rölyef ustası Gülsüm Sönmez, Yaşama Dokunanlar Platformu Sanat Koordinatörlüğü’ne getirildi.

Gülsüm Sönmez, “Bugüne kadar birçok sergi ve sanat çalışması gerçekleştirdim ama benim için en özellerinden birisi  Cumhurbaşkanımız için hazırladığım sergi ve ardından Yaşama Dokunanlar Platformu’nda aldığım bu görevdir. İnşallah ilk projem olan ve Türkiye’deki tüm Halk Eğitim Merkezleri ve Belediyelerin meslek edindirme kurslarını bir araya getirmeyi hedeflediğimiz projeyi başarıyla tamamlayıp, kadın sanatçılarımızın Türk Kültürünü nasıl korudukları ve gelecek kuşaklara nakşettiklerini ortaya koymaya gayret edeceğiz. Sanat çalışmalarımın dışında bir ferdi olmaktan onur duyduğum Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitmenim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu beyefendinin göreve geldiği günden beri bizlere kazandırdığı enerji ile bundan sonra sanatın başkenti Balıkesir olma yönünde önemli gayretlerde bulunacağız” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here