BASİAD Başkanı Bekki: Hayvan varlığımız ilgiye muhtaç

0
19

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, 2013 yılında 565 bin olan Balıkesir büyükbaş hayvan varlığının 2014 yılında 547 bine, 2015 yılında 535 bine, 2016 yılında ise 512 bine gerilediğine dikkat çekti. “Bu üç yılda büyükbaşta 50 binden fazla eksilme anlamına gelmektedir. Önümüzdeki yılların ülke gıda planlamasının önemli safhalarından biri ilgiye muhtaç Balıkesir hayvancılığına planlı bir destek olacaktır” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki, Balıkesir’in büyükbaş hayvan sayısında 2013-2016 yılları arasında yaşanan 50 binden fazla eksilmeye dikkat çekti.

“KURDAKİ DALGALANMA HAYVAN VARLIĞINDA ETKİLİ OLACAK MI?”

Bekki, “Türkiye’de gıda zinciri yeterliliği ve güvenliğinin ön plana çıktığı bugünlerde; esasen sloganı ‘Türkiye’yi Doyuran İl’ olan Balıkesir’in gıda sektörünün ana dayanaklarında önümüzdeki yıllara doğru olan seyri ülke açısından belirleyici nitelikte. Balıkesir hayvancılık ve hayvansal ürünler üretim sıralamasında ülkenin ilk üç sırasındaki yerini düzenli olarak koruyor. Ülke nüfusunun doğum oranı ile artışına müteakip; özellikle Suriye krizi ile başlayan göç dalgası beraberinde gıda maddelerine olan talep artışını getirmektedir. Döviz kurlarındaki dalgalanma pek çok gıda fiyatına etki ederken Balıkesir’in hayvansal varlığı üzerinde de etkili olabilir mi?” dedi.

“BALIKESİR HAYVANCILIKTA MARKA DEĞERE SAHİP”

Balıkesir hayvancılığının ülke genelinde bir marka değerine sahip olduğuna dikkat çeken BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “2010’lu yılların başında 500 binlerden gelen Balıkesir’in büyükbaş hayvan varlığı 2013 yılında bugüne değin geldiği tepe noktaya ulaşarak; 565 bin büyük baş hayvan sayısına ulaştı. Nüfusa bağlı söz konusu hayvan varlığının yetersizliği gündem de iken nüfus artışına bağlı olarak kademeli olarak artma beklentisi gıda sürdürülebilirliği açısından şart durumdadır. 2013 yılında 565 bin olan Balıkesir hayvan varlığı; 2014 yılında 547 bine, 2015 yılında 535 bine, 2016 yılında ise 512 bine geriledi. Bu 3 yılda büyükbaşta 50 binden fazla eksilme anlamına gelmektedir.

2017 yılında canlı hayvan ithalatının da etkisi ile Balıkesir hayvan varlığı tepe nokta olan 2013’ün gerisinde kalsa da bir önceki yıla göre artış göstererek 525 bin civarına yükselmiştir.  2013 yılında bir milyona ulaşan Balıkesir küçükbaş hayvan varlığı ise 2017 yılında da bu seviyesini korumuştur. Yıllara sair nüfus artış hızı ve göç hareketleri göz önüne alındığında gıda açısından özellikli vilayet konumundaki Balıkesir’in hayvan varlığının önemli oranda artması gerekmektedir. 2018 yılında son aylarda ortaya çıkan döviz dalgalanmaları ülke ekonomisine etki ederken hayvancılık üzerinde de risk oluşturmaktadır.

2013-2016 arası büyükbaş hayvan kaybının nispeten azaltılmasında canlı hayvan ithalatının rolü vardır. Döviz kuru artışına paralel hayvan ithalatı da etkilenecektir. Önümüzdeki yılların ülke gıda planlamasının önemli safhalarından biri ilgiye muhtaç Balıkesir hayvancılığına planlı bir destek olacaktır” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here