Başkan Erdem, sicil affı istedi

0
2

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarların birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olabilmesi için sağlanan kredi imkanından binlerce esnaf ve sanatkarın sicil engeli yüzünden yararlanamadığını belirtti. Erdem, esnaf ve sanatkarın krediye ulaşması için tüm bankaların uygulaması zorunlu olan etkin bir sicil affı çıkarılmasını talep etti.

Erdem, yaptığı açıklamada bankaların esnaf ve sanatkarlara mali sicilinden dolayı kredi vermediklerine dikkati çekerek, kara listeye giren ve borcu bulunmayan esnafın bu listede tutulmasının haksızlık olduğunu söyledi.

“ŞİKAYETLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Kredilerin basit sebeplerle engellenmemesi gerektiğini ifade eden Erdem, “Esnaf ve Sanatkarın birikmiş prim borcunu ödeyerek emekli olabilmesi için sağlanan kredi imkanından binlerce esnaf sicil engeli yüzünden yararlanamadı. Protokolde kredide sicil engeli olmayacak maddesinin olmasına rağmen bankaların esnafın sicilini bahane ederek kredi vermediği yönünde şikayetler her geçen gün artıyor. Esnaf ve sanatkar emekli olmak için kredi çektiğinde ödeyeceği miktar emekli aylığından kesiliyor. Emeklilik bekleyen esnafımızın yüzünün gülmesi için, esnafı krediye ulaşması için tüm bankaların uygulaması zorunlu olan etkin bir sicil affı çıkarılmalı” diye konuştu.

“ESNAF, BANKALARIN İNSAFINA BIRAKILMAMALI”

Erdem, son olarak esnafın bankaların insafına bırakılmaması gerektiğini belirterek, bankacılıkta ‘kara liste’ olarak adlandırılan geçmişe dönük olumsuz bilgilerin emekli olacak esnaf için kullanılmaması gerektiğini ve etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesinin önem taşıdığının altını çizdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here