BAÜN’de gırtlak kanserleri ve işitme kayıpları daha kolay tedavi edilecek

0
25

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kamu yatırımlarının yanı sıra hayırsever destekleriyle de hizmet alanlarını ve teknolojik olanaklarını zenginleştiriyor. Hastanede Balıkesir Üniversitesi Vakfı ile Balıkesir Verem ve Kanserle Savaş Vakfı tarafından Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş, Boyun Cerrahisi Bölümüne bağışlanan ‘Videolaringostroboskopi’ ve ‘İşitsel Uyarılmış Potansiyeller’ cihazları hizmete girdi.

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, hayır severlerin desteği ile büyüyor. Hastanenin Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş, Boyun Cerrahisi Bölümüne bağışlanan ‘Videolaringostroboskopi’ ve ‘İşitsel Uyarılmış Potansiyeller’ cihazları hizmete alındı. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, her iki vakfın da yönetiminde yer alan Ziyaettin Tan ve Mevlüt Yolcu ile birlikte hastanede incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Engin Ulusal’ın eşliğinde KBB ve Baş, Boyun Cerrahisi Bölümünü ziyaret eden Rektör Özdemir ve vakıf üyeleri, cihazların üniversiteye ve Balıkesir halkına hayırlı olması dileklerinde bulundu.

GIRTLAK KANSERİ VE SES TELLERİ RAHATSIZLIKLARINDA KULLANILACAK

KBB ve Baş, Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Haşmet Yazıcı Videolaringostroboskopi cihazının başta gırtlak kanseri vakaları ile ses telleri rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde kullanıldığını belirterek, bu vakaların artık İzmir ve Bursa gibi illere sevkine gerek kalmayacağını söyledi.

“BU CİHAZ SADECE BALIKESİR ÜNİVERSİTESİNDE”

İşitsel Uyarılmış Potansiyeller cihazının da başta bebek ve yetişkinlerdeki detaylı işitme testleri, denge rahatsızlıkları, yüz felci vakalarının yanı sıra bilimsel araştırmalar ve hayvan deneyleri gibi alanlarda kullanıldığını belirten yetkililer, cihazın mevcut kapasite, yazılımı ve donanımı ile Türkiye’de yalnızca Balıkesir Üniversitesinde bulunduğuna dikkat çekti. İşitme kaybının zamanında tespit edilememesinin çocukluk çağında fizyolojik, psikolojik ve sosyal problemlere sebep olabildiğini söyleyen yetkililer, cihazın bu anlamda çok erken dönemde kısa sürede işitme testini gerçekleştirebilmesi bakımdan da önemli olduğuna vurgu yaptı.

“BALIKESİR’DEN ÇERVE İLLERE HASTA SEVKİ AZALIYOR”

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Engin Ulusal da; vatandaşlar için nitelikli sağlık hizmeti sunmak amacıyla yoğun bir biçimde çalıştıklarını belirterek, üniversite yönetimine, vakıf yöneticilerine ve tüm hayırseverlere destekleri için teşekkür etti.

Hastanenin her geçen gün gerek personel yapılanması gerekse teknolojik donanımı ile gelişimini sürdürdüğünü belirten Ulusal, her iki cihazın da ilgili alanlarda Balıkesir’den farklı illere sevklere gerek bırakmadan vatandaşlara hizmet vereceğini bildirdi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. Kerim Özdemir ise; “Üniversitemiz her alanda Balıkesir’e değer katmayı ilke ediniyor. Kamu yatırımlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin katkıları ile hastanemizin hizmet ağı ve kapasitesi daha da genişledi.  Balıkesirlilerin sağlık problemleri nedeniyle çevre illere sevkinin önüne geçiyor olmak önemli.  Balıkesir Üniversitesi Vakfı ile Balıkesir Verem ve Kanserle Savaş Vakfı yöneticilerine de teşekkür ediyorum” diye konuştu. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here