Bayrak krizi

0
3

İYİ Parti ile Ak Parti arasında seçim afişlerinde Türk Bayrağı krizi çıktı. İYİ Parti’nin astığı ve Cumhurbaşkanı adayı Akşener’in yer aldığı afiş, poster ve bayraklarda Tük Bayrağı kullanıldığı iddiasıyla Ak Parti Karesi ve Altıeylül teşkilatları tarafından İlçe Seçim Kurulu’na itiraz edildi. Seçim Kurulu bayrak, afiş ve posterlerin kaldırılmasına karar verdi. İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, “İtiraz hakkı bile tanınmadan karar saat 16:30’da tebliğ edilmesine rağmen saat 17:30’da belediye ekipleri bayrak, afiş ve posterlerimizi indirdi, savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Seçimlere 12 gün kala İYİ Parti ile Ak Parti arasında seçim afiş, poster ve bayraklarda Türk Bayrağı krizi çıktı. Ak Parti Karesi ve Altıeylül ilçe yöneticileri, İYİ Parti’nin şehrin çeşitli bölgelerine astığı ve üzerinde Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in fotoğrafının yer aldığı afiş, poster ve bayraklarda Türk Bayrağı kullanıldığı iddiasıyla Seçim Kuruluna başvurdu. Seçim Kuruluda, İYİ Parti’nin afiş, poster ve bayraklarının toplatılmasına karar verdi.

Karar önceki gün saat 16:30’da İYİ Parti’ye tebliği edilirken bir saat sonra belediye ekipleri, İYİ Parti Cumhurbaşkanı adayı Akşener’in bayrak, afiş ve posterlerini indirdi.

İYİ PARTİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İYİ Parti Karesi ve Altıeylül ilçe yöneticileri dün bayrak tartışmasıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde basın açıklaması yapmalarına izin verilmeyen partililer, İş Bankası’nda Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in seçim kampanya hesabına para yatırıp açıklama yaptı.

İl Başkanı Nedim Tuna, “Demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğuna inandığımız siyasi partilerin bu demokratik yarışta birbirlerine karşı hakkaniyet ölçüleri içerisinde anlayışla ve centilmence tavır sergilemeleri inancı içerisindeyiz. Ancak; İYİ Parti il ve ilçe teşkilatları olarak bizler gerekli özeni göstermemize rağmen aynı anlayış ve özeni iktidar partisi Balıkesir teşkilatlarınca gösterilmemektedir. Şöyle ki; ilimiz Ak Parti Altıeylül ve Karesi ilçe teşkilatları 6 Haziran tarihli dilekçeleri ile il içindeki değişik noktalara asmış olduğumuz İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in fotoğrafının olduğu propaganda mahiyetindeki afiş, poster ve pankartlarda Türk Bayrağının kullanıldığı belirtilerek, bu gerekçe ile propaganda malzemelerimizin kaldırılması talebinde bulunulmuş ve ilçe seçim kurulu şikayete ilişkin talebi haklı bularak afiş ve posterlerimizin kaldırılmasına karar vermiştir.

Uygulama, söz konusu kararın Cuma günü tarafımıza saat 16:30’da tebliğ edilmesinin hemen ardından aynı gün saat 17:30’da belediye ekipmanlarıyla uygulamaya konulmuş, İYİ Parti’nin itiraz etmesine bile zaman tanınmamasına özen gösterilmiştir. Gece boyu sürdürülen bu haksız işlem ve eylemler sırasında, İYİ Parti İl Başkanı olarak benim ve ailemin ikamet ettiği evimin balkonuna asmış olduğum poster, gece saat 03:30’da görevlendirilen elemanların adeta gizli bir harekat düzenlercesine, benim ve ailemin haberi olmadan sessizce yapılan bir operasyonla yerinden indirilmiştir. Bu hususu da sizlerle ve kamuoyu ile özellikle paylaşmak istedim. Bu konudaki şikayet hakkımı İl Başkanı Nedim Tuna olarak saklı tutuyorum. Oysa, şikayet konusu edilen propaganda malzemelerimiz (afiş, poster ve pankartlarda) bulunduğu iddia edilen yasa ve düzenlemelere aykırı olduğu gerekçesi ile malzemelerimizin bulundukları yerlerden sökülmesinin gerekçesi olan unsurlar Ak Parti Altıeylül ve Karesi ilçe teşkilatlarının şehrimizin hemen hemen her yerine bol-bulamaç astığı propaganda malzemelerinde de bulunmaktadır. Az önce, biz de ilgili makamlara gerekli başvurumuzu ve itirazlarımızı ifade eden dilekçelerimizi sunduk. Dilekçemizin sonucunda ilgili kurullarca alınacak kararı ve yapılacak uygulamayı İYİ Parti il ve ilçe teşkilatları olarak merakla bekliyor ve takip ediyor olacağız” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here