BENGi devam edecek

0
23

Vali Ersin Yazıcı, İlköğretim Haftası ve 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Yazıcı, “Balıkesir’in eğitim durumunu getirebildiğimiz en yüksek seviyeye getirebilmek asıl görevimiz. Çünkü bu memleket bunu hak ediyor. Balıkesir valisi olarak her zaman en büyük hedeflerimin başında eğitimin niteliğini artırmak olmuştur. Tüm imkanlarımız ile eğitimin emrindeyiz” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle yayınladığı mesajda; “Geleceğimizi emanet edeceğimiz değerli çocuklarımızın ve gençlerimizin yeni başarılara doğru koşmalarının heyecanını hep birlikte yaşıyor ve paylaşıyoruz” dedi.

Yazıcı, öğrenci, öğretmen, veli ve idareci birlikteliğinin sağlanması ile eğitimde başarının daha kolay geleceğini söyledi.

Yeni bir eğitim-öğretim yılının ülkeye ve Balıkesir’e hayırlı olması temennisinde de bulunan Vali Yazıcı, eğitimin toplumda vazgeçilemeyecek en temel unsurların başında geldiğini vurgulayarak, geleceğin Türkiye’sine yön verecek olan gençlere en iyi şekilde eğitim verilmesinin ve topluma faydalı bireyler olarak yetiştirilmesinin öncelikli amaçları olduğunu söyledi.

“BİRLİK, BERABERLİK VE HOŞGÖRÜ KÜLTÜRÜ”

Vali Yazıcı, “17 Eylül günü okulların açılmasıyla 2018-2019 eğitim-öğretim yılına başlamış bulunuyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın çağın gereklerine uygun bir biçimde eğitimlerini tamamlamaları ve geleceğe eksiksiz hazırlanabilmeleri için Balıkesir Valiliği olarak devletimizin bütün imkânları seferber edilmektedir. Zira insanı biçimlendiren, ona vasıf kazandıran en hayati unsur eğitimdir. Balıkesir’de yaşayan vatandaşlarımız arasında var olan dayanışma, birlik, beraberlik, hoşgörü ve anlayışın daha da gelişmesi hepimizin ortak dileğidir. Vatandaşlarımızın birbiriyle kaynaşmalarını sağlayan okullarımızın ve öğretmenlerimizin bu açıdan da önemli bir işlevi olduğunu düşünüyorum.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini şekillendiren eğitim süreci, sadece bireylerin değil toplumumuzun geleceği için de büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede devletimiz ve milletimiz, hiçbir çabadan ve fedakârlıktan kaçınmamaktadır, kaçınmayacaktır. Okullarımız hem altyapı hem de diğer ihtiyaçlarının karşılanması için görev üstlenmeye devam edeceğiz. Balıkesir’in eğitim durumunu getirebildiğimiz en yüksek seviyeye getirebilmek asıl görevimiz; çünkü bu memleket bunu hak ediyor. Balıkesir Valisi olarak her zaman en büyük hedeflerimin başında eğitimin niteliğini artırmak olmuştur. Tüm imkanlarımız ile eğitimin emrindeyiz” dedi.

İLK MESAJ: KİTAP OKUYUN

Mesajında öğrencilere de seslenen Vali Ersin Yazıcı, öğrencilerin, gelecekte ülkemize yapacakları katkıları görmenin en büyük mutlulukları olacağını belirterek, “Sizin eğitiminiz için seferber edilen tüm imkanlar, aziz milletimizin sizlerin geleceği için ortaya koyduğu fedakarlıkların eseridir. Size sunulan eğitim imkanlarını en iyi şekilde değerlendirerek, kendinizi geleceğe birikimli ve donanımlı şekilde hazırlayarak, ülkemizi ve milletimizi sevindireceğinizi lütfen unutmayınız.

Bu eğitim-öğretim yılında ilk mesajım kitap okumanın hayatımızdaki önemi ve anlamı üzerine olsun. İyi bir kitabın hayatınızda, kendinizi ifade etme tarzınızda ufkunuzun gelişmesi ve zihninizin özgürleşmesindeki etkilerini çok sonra fark edersiniz. Bu yüzden kitapları yanı başınızdan hiç eksik etmeyin ve okuma öğrenme arzunuzu, sevginizi hiç yitirmeyin. Size her zaman güvendiğimi bilmenizi isterim.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Gençler, vatanın bütün ümit ve istikbali size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır’ diyerek gençlere olan inancını belirtmiştir” diye konuştu.

“BENGİ YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR”

Yazıcı, Balıkesir’de BENGİ Projesi’nin uygulandığını hatırlatarak, “Her yıl bir önceki yıla göre daha iyi bir konuma gelebilmek için bütün kurum ve kuruluşlarımız ile büyük bir gayret içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitimin kalitesini daha üst noktalara taşıyabilmek için Balıkesir’de, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ)  projesini uygulamaya devam edeceğiz. Eğitimde kalıcı başarıların sağlanması lazım. BENGİ sahiplenildiğinde doğru anlaşıldığında bütün bunları yapacak güçtedir. Hep beraber bu projeyi büyütmek ve canlanan renklerinde eğitim ve öğretime dair her hayalimizin gerçekleştiğini görmek en büyük amacımızdır” dedi.

“TÜM İMKANLARI SEFERBER EDİYORUZ”

Mesajında, tüm çocukların spor yapması gerektiğini de ifade eden Vali Yazıcı, “Geleceğimizin teminatı ve ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın mutlaka bir branşta spor yapmaları gerektiğine inanıyorum. Eğitim ve spor ayrılmayan, birbirini tamamlayan iki parçadır” dedi.

“SPORDA YETENEK 10’LA GELECEK”

Vali Yazıcı, ‘Sporda Yetenek 10’la Gelecek’ projesinden iyi sonuçlar aldıklarını ve kursların tüm hızıyla devam edeceğini belirterek, “Çocuklarımızın spor bilinciyle yetişmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Çocuk ve gençlerin boş vakitlerini sistemli ve eğitici oyunlarla keyifli hale getirmek ve kötü alışkanlıklardan korumak, sosyalleşmeleri ve sosyal kimlik sağlamalarına yardımcı olmak yine hedeflerimiz arasında. Ülkemizin geleceği gençlerimize ve çocuklarımıza emanet, çocuklarımızın nitelikli birer eleman olması, bir takım değerlerle donanımlı olması çok önemli. Özellikle spor yapma imkânı bulamayan ailelerin çocuklarına yeni eğitim-öğretim yılında da düzenli olarak spor yaptırmaya devam edeceğiz” dedi.

“OKULDA AİLE ORTAMI OLUŞTURULMALI”

Başarıya ulaşmak için velilerin okullarda öğretmen ve yöneticilerle birlikte işbirliği yapması gerektiğini kaydeden Yazıcı, “Velilerimizin çocuklarıyla daha yakından ilgilenmelerinin, okulu ve öğretmenleri ile sürekli ilişki içinde olup eğitim sürecinde bizzat yer almalarının, okulları sahiplenmelerinin çok yararlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum” dedi.

“TÜM DERSLERDE DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMELİ”

Ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli” dedi.

“HAYAT BOYU SÜRECEK BİR UĞRAŞ”

Bu süreçte kendilerini mesleklerine adamış, büyük fedakarlıklarla görev yapan öğretmenlere büyük görev düştüğünü belirten Vali Yazıcı, “Yeni eğitim dönemine başlamamız münasebetiyle, ülkemizin temel ilkeleri doğrultusunda görevlerini büyük özverilerle ifa eden öğretmenlerimize de görevlerinde başarılar diliyorum. Okullarımız ve toplumumuzda huzurun tesisi önemli ölçüde öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerimizin çabalarına bağlıdır. Çocuklarımız ve velilerimiz arasındaki kardeşlik duygularının pekiştirilmesi ve öğrencilerimizin başarılarının artmasıyla toplumumuzun huzuru önemli ölçüde sağlanmış olacaktır” diye konuştu.

Vali Ersin Yazıcı, bilgiye her zaman her yerde ulaşılabileceğini ancak doğru tutum ve davranışları edinmenin küçük yaşlarda başladığını ve hayat boyu sürecek bir uğraş gerektirdiğini ifade ederek, “Öğretmenlerimize öğrencilere değer kazandırmada çok önemli görevler düşüyor” dedi. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here