ÇALIŞILMIŞ 3 DURAN YAN TOP 3 GOL

0
6

Maçın başından itibaren orta alanda hızlı paslarla,ileride etkili pres hemen etkisini gösterdi. Sarı-lacivertliler topu hızlandırınca oyunun ritmi de arttı. Bu açık ve basit bir gerçek tempolu istekli ve disiplinli oynayan bir takım da başarı da goller de kendiliğinden kaçınılmaz bir şekilde geliyor.

Duran toplar da etkili olan bu takım 4. dakikada Erdem’in sağdan korner atışında Umut’un kafa golü ile 0-1 öne geçtiler. 16. dakikada bu defa Kenan’ın sağ taraftan kazanılan köşe atışında ceza sahasına kestiği bu topu Putsila ayağının içiyle filelere gönderince maçın sonucu ve gidişatı şekillenmeye başladı. Müsabakanın 27. dakikasında Balıkesirspor sahanın en iyilerinden Furkan’ın ara pasında Burak rakip ceza sahasında defans tarafından düşürülünce kazanılan penaltıyı kaptan Nizamettin topu filelere göndererek müsabakayı 1-2’ye taşıdı. İlk yarı böyle sonuçlandı.

2. Yarıya hızlı başlayan taraf yine misafir ekipti. 50. dakikada sağ kanatta kazanılan bir duran yan topta Erdem’in ortasını stoper Alihan arka direkte çalışılmış bir şekilde kafa ile tamamlayınca maçın skoru da 1-3 olarak belirlendi ve sonlandı.

Hafta sonu M.K.E. Ankaragücü müsabaka da sahada iyi yayılan duran topları etkili kullanan takım oyununu bireysel kabiliyetli oyuncularıyla da bütünleştirerek ön plana çıkarınca üstün olan tarafta maçı kazanandı.

Bir futbol takımı öncelikle kaliteli oyunculardan kurulu olmalıdır. Tabii ki bir iki yıldız oyuncusu da bulunmalıdır. Her zaman bunlar da yeter mi? Kuşkusuz hayır. Ama bu müsabaka da Umut’un, Putsila’nın, 2 asist yapan Erdem’in ve stoper Alihan’ın takım oyununun yanı sıra kişisel becerileri de atılan 3 duran top 3 gol getirdi ise de sonuca kişisel becerilerde büyük katkı sağladı.

Gollerde ve maçın kazanılmasın da gerek takımın genel performansı gerekse takımın uyguladığı sistemle başarının ilintili olduğu gerçeği göz ardı edilmemeli. Ankaragücü’nün başarısındaki bir gerçekte oyunu severek agresif oynamaları,oyuncuların birbirine ve hocalarına saygı duymaları. Takım olma olgusu maddi imkansızlıklara rağmen inanmak ile birlikte başaracağına takım halinde konsantre olmaları 3 puanın bir başka görünen boyutuydu. Takımın başarısı da bu altın anahtarların işleviyle gerçekleşti.

Müsabakada bölgeler arası geçişleri hızlı yapan, rakibe ileride basan, yan toplar da belirlenen oyun planını çalışılmış şekilde sahaya yansıtan ve sahaya kazanmayı daha çok isteyen Ankaragücü haklı bir galibiyet aldı.

Balıkesirspor’a geldiğimizde her maç öncesi takip eden okurlarımız rakipleri analiz yazılarım da hatırlayacaklardır. Bu hafta ki maç öncesi Ankaragücü’nün analizinde bir gerçeği teknik adamlarımıza ve okurlarımıza şöyle değerlendirmiştim: “Rakip sahaya iyi yayılıyor, duran toplar da çok etkili oluyor, orta sahayı hızlı geçiyor, duran toplarda hava hakimiyeti yüksek Umut Nayir ve sürekli duran toplarda ileri çıkan Alihan’a çok iyi önlem alınılması, sağ bek Erdem ile sol bek Ferhat’ın kanat bindirmelerine zamanın da müdahale edilmeli agresif oyuncuları Sedat ve Putsila’nın tahriklerine kapılmaması” şeklinde uyarılarımız olmuştu. Ancak müsabakada gördük ki; ilk yarıyı yine çöpe atan defansta ve orta sahada ‘al sana ver bana’ yan paslarını bırakmayan Balıkesirspor maçın başlarında yediği 2 golle oyundan düşmeye başladı.

Sahanın en iyilerinden Furkan Çil’in 71. dakikada oyundan çıkarılması eğer bizim bilmediğimiz bir sakatlığı yoksa çok yanlış bir tercihti. Defansın sağında iki haftadan beri aksayan ve oyundan düşen sağ bek Uğur Aygören’in 75 dakika oyunda kalması ve sağ bek Okan Alkan’ın kulübede bekletilmesi de bir teknik adam yanlış tercihiydi. Bunlara ilaveten Balıkesirspor’un müsabaka içerisinde bulduğu pozisyonları cömertçe harcayarak, değerlendirememesi oyuncuların özgüveninin azalmasıyla ifade edilebilir. Bu gerçekler ışığında nerede yanlış yaptık sorgulaması bir an önce yapılarak, bunlardan ders çıkarıp Elazığspor maçını bir çıkış maçı olarak değerlendirilmelidir. Balıkesirspor teknik ekibinin rakip analizinde bu maçta olduğu gibi duran topların kullanılmasında ve savunulmasın da çok daha titiz bir çalışma örneği sergilemeli.

Maçın hakemi Bahattin Şimşek iyi niyetine rağmen kaleci Korcan  ve kaptan Sedat’ın artık demode olmuş vakit çalma ve gereksiz hakem cilalama hareketlerine zamanında müdahale edip meydan vermemeliydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here