Can dostlarına 5 yıldızlı tesis

0
5

‘Can dostlar’, Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yıldızlı Sokak Hayvanları Bakım Merkezi’nde tedavi edilip, bakılıyor, sağlıklarına kavuşunca tekrar doğal ortamlarına bırakılıyor. Merkezde görevli, 7 veteriner hekim sokak hayvanlarını sağlıklarına kavuşturmak için canla başla çalışıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ahmet Şahan, 2014 yılında büyükşehir’in kurulması ile birlikte büyükşehir Belediye Başkanının talimatı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile kurulan Sokak Hayvanları Bakım Merkezi’nde 20 bin 500 metrekare kapalı alanda bin sokak hayvanının bakım ve tedavisinin yapıldığını açıkladı.

Şahan, “İvrindi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezimizde 7 veteriner hekim, 6 tekniker ve 28 personel olmak üzere 41 kişi görev alıyor” dedi.

TAHLİLLERİ YAPILIYOR, FİLMLERİ ÇEKİLİYOR VE AMELİYAT EDİLİYOR

Türkiye’deki Sokak Hayvanları ve Bakım Merkezleri arasında örnek olan İvrindi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ilçe belediyeleri tarafından  rehabilitasyon amaçlı toplanarak tesisimize getirilen sokak hayvanların kısırlaştırma, tedavi ve bakım işlemleri gerçekleştirilerek ,yeniden İlçe Belediye başkanlıklarınca doğal ortamına bırakılması sağlanıyor. Rehabilatasyon merkezimize gelen hayvanlara önce veterinerlerimiz gerekli tahlilleri yapıyor ardından filmleri çekiliyor. Hasta ve ameliyat olması gereken hayvanlarımız veterinerlerimiz tarafından ameliyat ediliyor. Sokak hayvanlarımız son teknoloji ultrason ve tıbbi cihazlarla ameliyat ve tedavi ediliyor” dedi.

11 BİN HAYVAN TEDAVİ EDİLDİ, 7 BİNİ KISIRLAŞTIRILDI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ahmet Şahan, Balıkesir’de son 3 yılda 11 bin sokak hayvanının tedavi edildiğini, 7 bin köpek ve kedinin kısırlaştırıldığını, 3 bin 500 hayvanın da sahiplendirilerek yeni yuvalarına kavuşturulduğunu bildirdi.

Şahan, “Sivil toplum kuruluşlarımız ve gönüllü hayvansever vatandaşlarımız ile birlikte sokak hayvanlarımıza mama desteği  veriyoruz. Geçtiğimiz yıl sokak hayvanlarımıza iki ton köpek, 250 kilogram da kedi maması desteği sağladık. Haftanın 7 günü 24 saat Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi Nakil Araçlarımız ile vatandaşlarımızdan gelen ihbarları değerlendirerek sokak hayvanlarını belirten adreslerden alarak merkezimizde bakım ve tedavilerini yapıyor ve iyileşince tekrar doğal ortamlarına bırakıyoruz” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here