CHP’li gençlerden tepki

0
5

CHP’li gençler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde karma eğitim yapılır maddesini kaldırılmasına büyük tepki gösterdi. İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Karagöl, “Bu düpedüz Türk gençliğini gericiliğe hapsetme ve ahlaksızlıkla suçlamaktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Karagöl partili gençlerle birlikte düzenlediği toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasları düzenlendiği yönetmelikte liselerde karma eğitime ilişkin çok önemli bir değişiklik yaptığını belirterek, bu değişiklik yönetmelikte ki ilgili bölümden ‘Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde karma eğitim yapılır’ maddesinin kaldırılması olduğunu belirterek değişikliğe tepki gösterdi.

Karagöl, “Bu düpedüz Türk gençliğini gericiliğe hapsetme ve ahlaksızlıkla suçlamaktır. Çünkü Türk gençliği Mustafa Kemal Atatürk’ün de bahsettiği gibi muhasır medeniyetler seviyesine çıkmanın teminatıdır. Bu teminatı ortadan kaldırmak isteyenler kendi skolastik düşünceleri ile gençliği belli bir sınıra sığdırmaya çalışmaktadır. Üstelik cebindeki üç kuruşla çocuğunu okula zor şartlarda gönderen aileleri de aşağılamaya yönelik bir anlayıştır. Çünkü gençliğe karşı kızlı erkekli okumanın sakıncalı olduğunu düşünenler o aileleri de, evlatlarını iyi yetiştirememekle suçlamaktadır. Hayır bunu reddediyoruz. Türk aileleri kültürlü ve ahlaklı nesiller yetiştirebilecek konumdadır. Onları da muhasır medeniyetler seviyesi için hazırlayacak öğretmenler de kadın erkek eşitliği hususunda, Türk gençliğine kızlı erkekli eğitimi en ilerici şekilde verecektir.

Bugün laikliğe düşman kindar bir nesil yetiştirmek isteyenler, ilericilikten ödün vererek masamızda ki ekmeğimize göz dikenler, tek tip bir yetiştirme anlayışı ile sorgulamayan bir nesil yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Laiklik onların yalanlarla insanlara anlattığı gibi baskıcı ve Türk gençliği aile yapısından uzaklaştıran bir anlayış değildir. Aksine sadece din değil tüm duygusal meseleleri dünyevi meselelerden ayrı incelenmesini sağlayan bilimsel eğitimin önünü açan bir anlayış olmaktadır. Türk gençliği kendini kullandırmaz ve gericiliğe taviz vermez.

AKP siyasal iktidarı boyunca, düşünmeyen, sorgulamayan ve memleketin sorunlarına ortak olmayan bir gençlik yapısı planladı. Bunu 16 yıllık iktidarları boyunca çeşitli uygulamalarla gösterdiler. Bugün bunlara bir yenisini ekleyerek daha da geri götürmeyi hedefliyorlar. Mesele sadece karma eğitimin kalkması ve kızlı erkekli eğitim alma meselesi değildir. Mesele Türkiye’nin gelecekteki ilerici konumuna pranga vuran bir nesil yetiştirme arzusudur.

Gençlik gerici zihniyete baş eğmez ve bilimsel eğitimden hiç bir vakit vazgeçmez. Çünkü bu gerici zihniyetin karşı devrimine karşın, Türk gençliği Atatürk ilke ve devrimlerinden beslenerek onurlu bir anlayışı, tarihsel sorumluluklarından omuzlarında taşımaktadır” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here