Delege kendisi karar verecek  

0
4

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, olağanüstü kurultay için başlatılan imza sürecinde ilçe başkanları, belediye başkanları, önceki dönem il başkanlarıyla görüşmeler yaptıklarını ve kurultay süreciyle ilgili olarak kesin ortak bir karar almadıklarını açıkladı. Sarı, “Kurultay delegelerimizin süreç hakkında özgür iradeleri ile en doğru kararı vereceklerine inancımız tamdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, kurultay sürecinde yönetim olarak kesin bir karar almadıklarını, delegelerin kararı kendilerinin vereceğini açıkladı.

Sarı, “24 Haziran seçimlerinin ardından seçimle ilgili değerlendirme yaparken, önümüzdeki yerel seçimlerin siyasi altyapı hazırlıklarını da yapmaya başladık, öz eleştiri yapıp, hatalarımızla yüzleştik. Yerel seçimlerde başarılı olmak için örgütün çabalarının yanı sıra çok daha geniş bir siyasal programa ve bu programa bağlı söyleme ihtiyaç var. Bu ihtiyaç beraberinde bir değişim talebini de getirdi ve bazı delege arkadaşlarımızın çağrısı üzerine partimiz bir olağanüstü kurultay gündemi ile karşı karşıya kaldı. Bu durum, her ne kadar havuz medyasında, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’yi karşı karşıya getirmeye çalışan bir algıya dönüştürülmeye çalışılsa da, bizler, içinde bulunduğumuz süreci, Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihi birikimi sonucu içselleştirdiği demokrasi kültürünün bir sonucu olarak yorumluyoruz. Uzun süredir fiili olarak devam eden ve 24 Haziran seçimleriyle resmileşen baskıcı, otoriter tek adam rejimi beraberinde getirdiği ekonomik sıkıntılarla birlikte halkımızın üzerinde ağır bir yük olmaya şimdiden başladı.

“CHP’DE DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ YAŞAMALIYIZ”

Bütün iradesini en tepedeki bir adamın keyfine teslim etmiş bu yapıya karşı, Cumhuriyet Halk Partisi gücünü örgütünden ve halktan alan, geniş tabanlı fikirlerin siyasi bir yol haritası oluşturduğu bir değişim ve dönüşüm sürecini yaşamalıdır. Ancak bu süreç ayrışacağımız değil birleşeceğimiz, bugünden çok daha fazla birbirimize sarılarak mücadele edeceğimiz bir zeminde gerçekleşmelidir.

“DEĞİŞİM KİŞİLERLE SINIRLI KALMAMALI”

Bu yaklaşımla olağanüstü kurultay sürecini örgütümüzün her birimi ve kurultay delegelerimizle değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeler sonucunda partimizde bir değişimin zorunlu olduğu, ancak bu değişimin kişi ve kadrolarla sınırlı kalmaması gerektiği, tüzük, program ve örgütlenme biçimi üzerinden köklü bir reform niteliği taşıması gerektiği noktasında genel anlamda bir görüş birliği var. Bu görüş birliğinin yanı sıra talep edilen ya da yapılması planlanan olağanüstü kurultayın zamanlamasına ilişkin görüş ayrılıkları da var. Bazı arkadaşlarımız söz konusu kurultayın, bir an evvel toplanmasını isterken, bazı arkadaşlarımız da kurultay sürecinin yerel seçimler öncesinde bazı aksaklıklar doğuracağı endişesiyle yerel seçimlerin sonrasına bırakılması görüşünü savunuyor.

“KESİN KARAR ALINMADI”

Olağan üstü kurultay çağrısı yapıldıktan sonra ilçe başkanlarımız , il yönetim kurulumuz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, milletvekili aday adaylarımız, önceki dönem il başkanlarımız, partimizin kanaat önderleri ve partililerimiz ile görüşerek onların yorumlarını aldık. İlimizde oluşan görüşler doğrultusunda kurultay süreci ile ilgili olarak kesin bir ortak karar alınmamıştır. Sonuç olarak kurultay delegelerimizin de alınan bu görüşler sonucunda, süreç hakkında özgür iradeleri ile en doğru kararı vereceklerine inancımız tamdır. Tüm bu gelişmeler ve sonucunda ortaya çıkan fikirler ışığında değerlendirmelerimizi yaparken, bizler için asıl önemli olan partimizde hiçbir üyemizin bu süreçten umutsuzluğa kapılmadan, gelecek için daha büyük umutlar doğurarak çıkmasıdır. Bir taraftan da Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir örgütü olarak olası bir baskın erken yerel seçime hazır olmalıyız. Bizlerin yerel seçimlerde çok büyük bir zafere ihtiyacımız var. Bu zaferi de birleşerek, el ele vererek kazanacağız” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here