Duyarlılık bekliyorlar

0
17

Kas Hastalıkları ile Mücadele Derneği üyeleri ‘7 Eylül Dünya Kas Hastalıları ile Mücadele Günü’ nedeniyle Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda açıklama yaptı ve devletten kas hastalarının sorunlarına duyarlı olmasını istedi.

‘7 Eylül Dünya Kas Hastalıları ile Mücadele Günü’nde Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda açıklama yapan kas hastalarının yakınları yaşadıkları sorunların çözümü için devletten duyarlılık istedi.

Derneği Balıkesir Temsilcisi Salih Hodman, “Kas hastalığı çocukluk döneminde başlayan ve ilerleyen çocukların fiziksel tüm hareketlerini zorlaştıran, tekerlekli sandalyeye mahkum eden solunum ve kalp kasını etkilemesiyle 20’li yaşlarda yaşamı tehdit eden genetik geçişli kas erimesi hastalığıdır. Tedavi konusunda umudumuz daha güçlü. Dünyada bilimsel yüzlerce çalışma tedaviye umut oluyor.

Bugün devletimizden ve halkımızdan beklentimiz kas hastalığının farkına varılması, farkındalık oluşmasıdır. Biliyoruz ki acılar paylaşıldıkça azalır. Ülkemizde 5 bin çocuğumuz bu hastalığın pençesinde. Biz aileler olarak toplumsal duyarlılık bekliyoruz. Okuldaki öğretmenlerimizden, hastanedeki doktorumuza, fizik tedavi uzmanımıza kadar yaşamın her alanındaki insanımızdan çocuklarımızın hastalığı için farkındalık bekliyoruz.

Devletimizden, Sağlık Bakanlığımızdan ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan duyarlılık bekliyoruz. Dünyada bilimsel tedavi denemeleri son noktaya gelmişken ülkemizde kas hastalığına karşı tedaviye yönelik devlet desteği yetersizdir. Devletimizin sorumluluk almasını, çocuklarımızın bu tehlikeli hastalıktan kurtulması için ülkemizde konuda uzman hekimlerin desteklenmesini bilimsel çalışmaların yapılması için teşhis ve tedavi merkezleri kurulmasını devletimizden talep ediyoruz” dedi. Hasta yakınları günün anısına yanlarında getirdikleri balonları gökyüzüne saldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here