Eğitim-Bir-Sen, kendi yerinde

0
4

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen Balıkesir Şubesi, yeni hizmet binasına kavuştu. Vatan ve Saadet Partisi hizmet binalarının ara sokağında törenle gerçekleşen hizmet binası açılışına Vali Ersin Yazıcı, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ile çok sayıda sendika üyesi katıldı. Açılış öncesi Kur’an-ı Kerim okundu. Şube Başkanı Mehmet Çabuk, Genel Başkan Ali Yalçın, Milletvekili Adil Çelik birer konuşma yaptı, açılış kurdelası dualar eşliğinde kesildi.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, açılışta yaptığı konuşmada sendikalarının her geçen gün güçlendiğini söyledi.

Memur-Sen’in, büyük bir aile olduğunu, 1992 yılında yola çıkan rahmetli Akif İnan ve arkadaşlarının başlattığı yürüyüş halkasının, bugün birlerden bir milyonu aştığını ve Türkiye’nin en büyük konfederasyonu olduğunu ifade eden Yalçın, “Memur Sen,11 iş kolunda yetkiyle Türkiye’nin en büyük sendikaları konumuna ulaştı. Bunda herkesin emeği, alın teri, gayreti var. Beraber dayanışarak, dertleşerek, konuşarak, acıları, sevinçleri paylaşarak bu noktaya geldik” dedi.

“HEP MİLLETİN YANINDA OLDUK”

Memur-Sen ailesinin 426 bini aşan üye sayısıyla en büyük sendikasının Eğitim Bir-Sen olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Eğitim-öğretim, bilim-hizmet kolunun sorunlarına ilişkin çözüm önerileri sunmak, nitelikli çalışmalar ortaya koymak, çalışanların refahını, sosyal yaşantısını, yaşam kalitesini yükseltmek için öneriler geliştirmek, ülkenin meselelerine en az üyenin meselesi kadar duyarlı olmak, ülkenin demokrasisi üzerinden vesayetin kalkması, millet iradesinin tekamül etmesi ve özgün ve özgür karakteriyle millet iradesinin tahkim edilmesi noktasında Memur-Sen’in duruşu, tavrı tarihe geçmiştir. Onun için yerimiz milli iradenin, millet iradesinin yanıdır. Asla bu ülkede emek üzerinden, ekmek üzerinden örgütlenip millet iradesine kast eden darbecilerle, yandaş, payanda, paydaş olan kuruluşlar olmadık. Hep milletin yanında olduk. En zor, en dar zamanlarda dik durarak dalga kırdık ya da millet iradesini temsilen yeni bir dalga kurduk. 15 Temmuz darbe girişimine ilk tepkiyi veren sivil örgütlenme olarak saat 24.00 olmadan canlı yayınlardan bağlanıp milleti sokağa davet eden örgütlü kitle olarak millete borcumuzu ödedik. Çünkü biz bu milletten alacaklı değil, bu millete borçluyuz. Kendimizi öyle görüyoruz. Onun için ülkemiz şu an belli operasyonlarla karşı karşıya. Küresel anlamda ekonomik noktada bize operasyon çekenler aklını başına devşirmiş değiller. Şimdiye kadar yaptıkları bütün hamlelerde derslerini aldılar ama böyle gözükmeyerek tekrar aynı hamleyi yapıyorlar. Bu yapılan küresel operasyonları, ekonomik darbe girişimlerine milletimiz direnç gösteriyor ve özgünlüğüne, özgürlüğüne, iradesine gölge düşürmemek için sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin temsilcisi Millet Meclisimizin yanında olarak bu noktada duruşumuzu asla bozmuyoruz. Biz biliyoruz ki şimdiye kadar yaptıkları hamleler geçtiği gibi, bu hamleleri de geçecektir. Bunda da başarılı olamayacak” diye konuştu.

“FIRSATÇILARA AMAN VERMEYELİM”

Eğitim öğretim yılının yeni başlayacağını, geçen yıl bir çocuğun okula başlama maliyetinin 193 lirayken şu anda 213 lira olduğunu, bir öğrencinin okula başlama maliyetinin okul serbest kıyafet uyguluyorsa 715 lira, üniformalı okulsa 950 lira olduğunu dile getiren Yalçın, “Dolayısıyla bu rakamların yükseliyor olmasının nedeni dar boğaz yaşamaya çalışıldığı dışarıdan hamlelerin yapıldığı bir süreçte fırsatçıların milletin, devletin durumunu gözetmek yerine milletin yanında durup fiyatı sabit tutmak yerine, dolarla alakası olmayan konularda bile işi fırsata çevirerek akıl almaz işler yapmalarından kaynaklı bazı sıkıntılarla karşı karşıyayız. Onun için yaşananları, yaşatılanları görmek zorundayız” dedi. Konuşmanın ardından yeni hizmet binası kurdela kesilerek açıldı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here