Ensar Aytekin, Bigadiç’te halkla buluştu

0
6

CHP Balıkesir Milletvekili 3. sıra adayı Ensar Aytekin, Bigadiç’te İlçe Başkanı Hakkı Kurtuluş Demir ile partisinin seçim beyannamesi ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçim vaatlerini vatandaşlara anlattı.

Bigadiç’in Beğendikler Köyü’nde iftar programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili adayı Ensar Aytekin, ardından Özgören ve Çağış köylerindeki kahvehanelerde vatandaşlar ile bir araya gelerek, 16 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği durumu ve CHP’nin kurtuluş politikalarını paylaştı.

Seçim çalışmalarını Bigadiç İlçe Başkanı Hakkı Kurtuluş Demir ve ilçe örgütü ile birlikte sürdüren Aytekin “Türkiye bir seçime daha gidiyor. Ülkemiz adeta bir seçim ülkesi oldu. İki yılda bir seçim yapıyoruz” diyerek AKP iktidarının her şeyi güllük gülistanlık olarak gösterdiğini söyledi.

“DÖVİZ, FAİZ YÜKSELİYOR, İŞSİZLİK ARTIYOR”

CHP milletvekili adayı Ensar Aytekin, “Seçimler bir dert, bir sorun olduğu için yapılır. Millete gidersin sandığı koyarsın, millette karar verir. Hatırlayın bir buçuk ay önce  Cumhurbaşkanı muhalefet seçim istediği zaman ‘erken seçim istemek vatan hainliğidir’ demişti. Bu cümleyi söyledikten bir hafta sonra yine kendi ağzından 24 Haziran baskın seçim kararını duyduk.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkede erken baskın seçim olacağını biliyorduk. Çünkü ekonomiyi durduramıyorlar, döviz, faiz yükseliyor, işsizlik artıyor, yolsuzluk artıyor, yoksulluk çoğalıyor, umutsuzluk artıyor. Bunun sonucunda ne olacak? Millete gidilecek, millet bir karar verecek.

Arkadaşlar; Türkiye genelinde CHP bir umut yarattı, bir umut doğdu. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine dünya Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’de yarattığı bu umudu konuşuyor” dedi.

“KÖYLERE TÜZEL KİŞİLİĞİNİ GERİ VERECEĞİZ”

Aytekin, köyleri tek tek gezdiklerini, AKP iktidarının köyleri bitirdiğini, köyleri mahalleye dönüştürerek köylerin tüzel kişiliğini kaldırdıklarını söyledi.

Aytekin, “Köylünün ortak kahvesini köylüye kira ile verdiler. İşte Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında köye yeniden tüzel kişiliğini geri vereceğiz. O elinden alınan malların tamamını köye, köylüye teslim edeceğiz. Mazot çiftçi için en büyük girdi. Bu ülkenin zenginleri yatlarına, özel uçaklarına mazotu 3 liraya alıyorlar. Onlara ÖTV, KDV yok. Ama ülkenin gariban köylüsüne tarlada suyu 4 liraya, traktörüne mazotu 5,5 liraya veriyor. İşte CHP iktidarı, halkın iktidarı geldiğinde bunun tam tersini yapacağız. Zenginden alıp yoksula vereceğiz. Bu ülkenin köylüsü, çiftçisi traktörüne mazotu 3 liradan koyacak. Ürettiğini satacak alın teri ile onurlu bir yaşam sürecek. Bakın ülkemiz güneş enerjisinden % 130 oranında faydalanabilecek bir ülkedir. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında her köyde köylüye ahırına, bahçesine güneş enerjisi panelleri vereceğiz. 10 yıl faizsiz krediler ile kurup elektriğe fatura ödemeyeceksiniz” diye konuştu.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1500 LİRA OLACAK”

Türkiye’de 7 milyon emeklinin ayda bin lira ve altında maaş aldığını kaydeden milletvekili adayı Aytekin, “Bizim iktidarımızda en düşük emekli maaşı bin 500 lira olacak. Emekliler bayramda çift maaş alacak. Geçen seçimlerde bizim projemizdi, biz vaad ettik bunu. AKP, olmaz, veremezler, ülkenin böyle kaynağı yok dedi. Ama bakın şimdi bin lira veriyor. Demek ki; kaynak varmış, olabiliyormuş. Asgari ücret çok düşüktü, biz bin 500 lira olsun dedik. Ona olmaz, yapamaz dediler. Ama yapmak zorunda kaldılar. Şimdi diyoruz ki yetmez diyoruz, en düşük emekli maaşı bin 500 lira ve bayramlarda çift maaş almalı. Asgari ücret en az 2 bin 200 lira olmalı diyoruz. Bu ülkenin kaynakları millete yeter de artar. Yeter ki bunu sağlıklı kullanalım. Milletin lehine yoksullar lehine, köylüler için kullanalım” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here