Gelecek planlanıyor

0
12

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, 2019-2023 yıllarını kapsayacak ‘On Birinci Kalkınma Planı’ hazırlıklarına başladı.

Güney Marmara’yı kapsayan iller Balıkesir ve Çanakkale’de, valiliklerin destek ve yönlendirmesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) koordinasyonunda valilerin katılacağı hazırlık toplantıları gerçekleştirilecek.

‘11. Kalkınma Planı’ hazırlık toplantılarına kamu kurumu temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili yerel paydaşlar katılım sağlayacak. ‘11. Kalkınma Planı’ hazırlıkları kapsamında Başbakanlık Genelgesi gereğince merkezi düzeyde gerçekleştirilen Özel İhtisas Komisyonları ve istişare toplantılarının yanında yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların kalkınma planı sürecine dahil olmasına da dikkat çekiliyor.

ANKET YAPILIYOR

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Etkileşimli veya aşağıdan yukarıya planlama olarak nitelenen anlayışa uygun biçimde, temel kalkınma önceliklerinin tespitinde yerel ve merkezi düzeyler arasında bilgi ve görüş alışverişi, gerek politikaların isabetli şekilde belirlenmesi gerekse planın sahiplenilmesi açısından önem arz ettiği belirtilmektedir. Bu doğrultuda planın güçlü ve yaygın bir toplumsal ve kurumsal sahipliğinin oluşturulması için Kalkınma Bakanlığınca ayrıca vatandaşların da sürece dahil olması yönünde bir anket çalışması da gerçekleştiriliyor.

Vatandaşlar Bakanlığın ve GMKA’nın resmi internet sitesinde yer alan ankete ulaşıp bu süreçte rol alabilecekler. Bu genel yaklaşımın başarılı sonuçlar üretebilmesinin, ancak illerden Türkiye’nin kalkınması konusunda vizyoner, yenilikçi, nitelikli, sosyal kesimlerin talep ve beklentilerine cevap veren önerilerin alınabilmesiyle mümkün olacak.  Bu önerilerin net, önceliklendirilmiş ve öz bir şekilde ortaya konulması, On Birinci Kalkınma Planında stratejik tercihlerin daha odaklı ve isabetli yapılabilmesine imkan verecek. Böylelikle yerel paydaşlar, Türkiye’nin kalkınmasıyla ilgili stratejilerin belirlenip uygulanmasında daha fazla pay sahibi olabilecek.” İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here