Güney Marmara teknoloji üretecek

0
18

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Balıkesir ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğinde hayata geçirilen ‘Yarını İnşa Et’ programının eğitimleri Balıkesir ve Çanakkale’de tamamlandı.

GMKA Balıkesir merkez binasında ve Çanakkale’de Turgut Reis Ortaokulu’nda gerçekleşen eğitimlere Balıkesir ve Çanakkale’den gelen Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki öğretmenler katıldı.

Programın ilk gününde bilgisayar kurulumu, set içeriği tanımı, Arduino IDE tanıtımı, Setup ve Loop fonksiyonlarının tanıtımı, Blink uygulaması, Potansiyometre uygulaması, ses sensörü uygulaması, motor kontrol uygulamaları, ivmeölçer ve Gyro kullanımı ve LCD ekran uygulaması eğitimi verildi.

İkinci gün ise; ‘Yarını İnşa Et’ program değerlendirme süreçleri hakkında örnek projeler üzerine bilgilendirme yapıldı, toprak nemi ölçüm uygulaması, kablosuz mesafe ölçer projesi, hırsız alarm projesi, radar projesi, Wi-fi modülü ile internet üzerinden sıcaklık takibi ve Bluetooth kontrollü robot araba yapımı eğitimleri gerçekleştirildi.

27 senedir ‘Teknoloji Üreten Bir Türkiye’ vizyonunu destekleyecek katma değerli iş, süreç ve ürünler için referans ve kapasite oluşturma faaliyetlerini tasarlayan ve geliştiren TTGV işbirliğinde Güney Marmara’da gerçekleştirilen eğitimi alan öğretmenler, okullarında lise öğrencilerinden proje ekipleri oluşturacak. Ekipler ise program kapsamında ürün geliştirecek. Program sonunda da TTGV koordinasyonunda ödüllü bir proje yarışması düzenlenecek. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here