GÜNMARSİFED, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi

0
3

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu, ekonomik gündemi görüşmek üzere İsa Tamer Çelik başkanlığında Bandırma’da bir araya geldi.

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED), bölgedeki işletmelerin ve bölge ekonomisinin ekonomik gelişmeler karşısındaki durumlarını ve özellikle dövizdeki dalgalanma karşısında alınabilecek tedbirleri görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantıya GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, ÇASİAD Başkanı Semih Başaran, BANSİAD Başkanı H. Cengiz Küçükköseleci, BİSİAD adına Zekai Baş, BAGİAD adına Barış Aksoy, BANGİAD Başkanı İsmail Çoban ve ekonomik danışmanlar katıldı.

Toplantıda federasyonun ekonomi danışmanları tarafından hazırlanan bölge raporları gözden geçirilerek değerlendirildi. Özellikle dövizdeki dalgalanma neticesinde bölge işletmelerinin finansa erişim yolları, kredi pozisyonları ve ham maddelere yansıyan şekli ile üretimi ne şekilde etkileyebileceği hususları değerlendirildi.

Üye dernek başkanları konuyu değerlendirirken dövizdeki dalgalanmanın hammadde fiyatlarını etkilediğini ve öncelikle sanayi mamullerinde arzu edilmeyen bir artışa sebebiyet verdiğine dikkat çekti.

“HER ŞARTTA ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, “Üretim mücadelemizi devam ettirirken bir yandan bölge ve ülke ekonomisinin sürdürülebilir istikrarını gözetme gayreti içindeyiz. Maliyet ve fiyat denklemini ülkenin ekonomik istikrarını da koruyarak kurmak için büyük çaba harcıyoruz. Ne yazık ki son dönemdeki kur hareketleri işletmelerimizi tedbir almaya zorlamış ve üretim anlamında etkilemiştir. Ülkenin üretim motorları olarak her şartta üretmeye ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz.

Seçim sonrası yatırım ortamının daha rahat seyri açısından bazı tedbirlerin alınacağı inancındayız. KDV alacakları gibi hususlar işletmelerimizi olumsuz etkilemektedir. Vergi tahakkuku ve tahsilatını sağlamlaştırmak ve üretici-satıcı-tüketici-üretici hattındaki vergi yansımasını sağlamak amacıyla kurgulanan KDV; işletmelerimizin çeşitli ticari ve ihracat faaliyetleri dolayısı ile birikip alacak hanesine yazılmaktadır. İşletmelerimizin KDV alacaklarının ödenmesinin yatırım ortamını rahatlatacağı şüphesizdir. Bu ve benzeri konuların genel seçim sonrası çok daha fazla gündemde kalarak ortak çözüm yolları bulunacaktır” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here