Günvaran: Pazarın iki katı büyüyeceğiz

0
8

Pirelli marka endüstriyel lastikler üreten Prometeon Türkiye’nin Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar CEO’su Balıkesirli Alp Günvaran, pazarın iki katı büyüme gerçekleştireceklerini açıkladı.

Pirelli marka endüstriyel lastikler üreten TP Endüstriyel Lastikler, kısa bir süre önce organizasyonel bir yeniden yapılanma geçirerek adını Prometeon Tyre Group olarak değiştirdi. Prometeon Lastik Grubu, tüm dünyada endüstriyel lastik odaklı tek şirket. 160’ı aşkın ülkede Pirelli markasıyla kamyon, otobüs, agro ve OTR lastiklerinin üretim ve satışını yapıyor.

Grubun üretim yapısı içinde Türkiye’nin ise özel bir yeri var. Çünkü tüm dünyadaki dört fabrikasından biri Türkiye’de, diğer ikisi Brezilya ve biri de Mısır’da. Aynı şekilde üç Ar-Ge merkezinin biri Türkiye’de yer alıyor. İtalya ve Brezilya’da birer Ar-Ge merkezi  konumlanmış durumda. Prometeon Türkiye CEO’su Alp Günvaran da, sadece Türkiye’den değil, Orta Doğu, Afrika, Türkiye, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nden sorumlu. Türkiye’nin bölgenin yönetim üssü olduğunu belirten Günvaran, 75’e yakın ülkenin CEO’luğunu yürütüyor. Bu bölgenin cirosu 500 milyon Euro.

Prometeon’un İzmit fabrikası iki tesisten oluşuyor. Bu iki tesiste kamyon ve otomobil lastikleri üretiliyor. Yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edildiği tesiste üretilen endüstriyel lastiklerin yüzde 60’ı ihraç ediliyor. Bu ihracatın yüzde 80’i de Avrupa ülkelerine gerçekleştiriliyor.

“Türkiye’deki fabrika teknolojisi en yüksek endüstriyel ürünleri üretiyoruz” diyen Günvaran, şirketin cirosunun da 1.1 milyar lira olduğunu açıklıyor.

Şirketin Türkiye’deki konumuna gelince, Prometeon Türkiye ölçülebilir havuz verilerine göre endüstriyel lastiklerde yüzde 22’lik pazar payıyla ikinci. İnşaat sektörüne sağladığı lastiklerde yüzde 25 payıyla da lider. Günvaran, yeni havalimanı projesinde her iki lastikten birinin Pirelli markalı olduğunu ifade ediyor, “Sürüş güvenliğinde önemli olan ön aks lastiklerde yüzde 23’le yine pazar lideriyiz” diye konuşuyor.

Şirketin orta ve uzun vadede hedefi rakamsal liderliği ele geçirmek. Günvaran, bunu nasıl yapacaklarını şöyle anlatıyor: “2017 yılında pazar  yüzde 11 büyürken Prometeon Türkiye olarak pazarın 2 katı büyüdük. Satışlarımızı adet bazında yüzde 20’ye yakın, ciroda yüzde 45 civarında artırdık. Üretim kapasitemizi artırarak, portföyümüzü genişleterek, filo yaklaşımımızla hizmetlerimizi .çeşitlendirerek, dijital çözümlerimizle müşteri deneyimine odaklanarak ve markamıza yatırım yaparak büyüyeceğiz. 2018’de pazar payındaki  artış trendini  devam ettireceğiz. Toplam pazar çift hane olmasa da büyümesini sürdürecek. Biz yine pazarın üzerinde, yaklaşık 2 katı, büyümeyi ve payımızı artırmayı hedefliyoruz.”

YETENEK MERKEZİ KONUMUNDAYIZ

Alp Günvaran, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Kariyerine 1999’da PG’de müşteri yöneticisi olarak başladı. PG’de çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra 2004’te Shell Türkiye’ye transfer oldu. Buradaki iki yıllık çalışmanın ardından PG’ye geri döndü. Birçok uluslararası pozisyonda görev aldı. 2016 yılından bu yana Prometeon Türkiye’de olan Günvaran, şirketin bölgesel üs olmasından gurur duyuyor. Onun için bir başka gurur noktası da grup için sadece öğretim ve yönetim değil yetenek merkezi olmaları. “Grup içinde yetenek kaynağı haline geldik” diyen Günvaran, son iki yılda 16 çalışanın uluslararası görevler üstlendiğini açıklıyor. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here