Hekimler uyardı: Sıcakta bol su tüketin

0
4

Balıkesir Tabip Odası, yaz mevsimin en sıcak yaşandığı Temmuz ve Ağustos aylarında aşırı sıcakların özellikle ileri yaştaki kişiler ve çocukların vücut sağlığını olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.

Tabip Odası Başkanı Şahin Cılız, “Özellikle orta yaş ve üstü kişilerin sıvı elektrolit dengesi bozulabilir. Bu nedenle bol sıvı tüketilmelidir. Sıcağın olumsuz etkilerine karşı bol su ve sıvı tüketimi, yaşamsal önem taşımaktadır. Bunun yanında yaz aylarında açık renkli ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Çünkü pamuklu giysiler teri emer ve toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur” dedi.

“DİYABET VE HİPERTANSİYON HASTALARI DİKKAT!”

Sıvı elektrolit dengesinin değişmesi sonucu, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkların yaz aylarında daha sık problemlere yol açtığına dikkat çeken Tabip Odası Başkanı Cılız, “Özellikle sıcak yaz aylarında hipertansiyonlu hastalarda tuz alımı kısıtlanmalı, az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, mısırözü yağı gibi özellikle doymamış yağ asidinden zengin bitkisel sıvı yağlar tüketilmelidir. Her gün 3-4 porsiyon çeşitli taze sebze ve meyve yenilmesi ince ve kalın bağırsağın düzenli çalışmasını sağlayan posa tüketimini de artırır. Mercimek, nohut, kuru fasulye gibi kuru baklagiller mutlaka sofrada olması gereken besinlerdir. Salam, sosis, sucuk gibi, katkı maddeleri ve aşırı tuz içeren yiyecekler mümkün olduğunca tüketilmemelidir.

“STRES VE GERGİNLİK ARTIYOR”

Sıcaklar; stres, gerginlik ve aşırı sinirliliğe neden olabilir. Bu da vücutta kan basıncı dengesini olumsuz etkileyen bir faktördür. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının stres artırıcı aktivitelerden uzak durmaları yararlı olacaktır. Kafein ve alkol kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında alkol ve kafein tüketimi azaltılmalıdır.

“PAMUKLU GİYSİLER TERCİH EDİLMELİ”

Yaz sıcaklarında giyim şekli de dikkat edilmesi gereken önlemlerden biridir. Sentetik ve teri emmeyen giysiler, özellikle yaz sıcaklarında sağlığı tehdit edebilir. İçerisinde rahat hareket edilebilecek, açık renkli keten ve pamuk içerikli giysiler tercih edilmelidir. İç giysilerinde mutlaka pamuktan olmasına özen gösterilmelidir. Pamuk, terleyen vücudun terini kolayca emer ve vücudun toksik atıklardan korunmasını sağlar. Bunlarla beraber güneşten ve sıcaklardan korunmak için güneş gözlüğü, şapka veya şemsiye kullanılmalıdır. Şapka kullanırken de mutlaka açık renkli olmasına özen gösterilmedir” diye konuştu. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here