İlk İntiba

0
4

Uzmanlar, ilk intibanın önemine değinirken, ‘İkinci bir ilk intiba yaratma şansınız olmayacak’ derler.

Bu nedenle ilk kez basın mensuplarının karşısına çıkarak Balıkesirspor’la ilgili hedef ve hayallerini paylaşan Başkan Mustafa Bahçeci’yi sportif olarak değerlendirmek istemiyorum.

Basının karşısına dersini çalışıp, bilgi birikimi dolu olarak çıkmak istediğini itiraf eden başkan, dersine gerçekten iyi çalışmış.

Başkanın toplantı sürecini iletişim tekniği açısından değerlendirecek olursak;

Kameralar karşısındaki çekingenliğini attığı samimiyetini gösteren Mustafa Bahçeci, doğru kelimeler ve hareketlerle hemen herkes üzerinde olumlu bir intiba bıraktı. Konuşkan yanını ustaca ortaya koyan başkan, konuşması esnasında bazı basın mensuplarının isimlerini konuya dahil ederek, doğru bir iletişim yolu izledi.

Zaman zaman anekdotlar paylaşan Mustafa Bahçeci, yaptığı esprilerle de birileriyle iletişim kurma ve daha uzun süreli bir etki bırakma şansını artıracak adımları attı.

Birçok insan, özellikle yeni tanıştıklarıyla tartışmaya yol açacak bir şeyler söylemekten çekinir. Çünkü herkesin kendilerinden hoşlanması için, emin adımlarla ilerlemeye çalışır. Başkan, bu durumlarda birilerini kırmadan veya aşağılamadan açıklama yapmayı tercih ederek, doğru bir yol izledi.

Fikirlerini düzgün, açık ve anlaşılır bir şekilde dile getirerek, daha ilgi çekici olacağı ve dolayısıyla daha çok akıllarda kalacağının bilinciyle uçlarda olmaktan kaçındı.

Konuşması esnasında yaklaştırdığı ecelini yine kendisi “Allah korusun” diyerek, pozitif bir şekilde aykırı oldu ve alışılmışın dışına çıktı.

Beden dilini etkili bir şekilde kullanmak için azami çaba sarf etti. Başkan, dinlerken veya konuşurken sıkı bir el sıkışmanın, göz teması kurmanın ve dik durmanın, beden dilinin etkileyiciliği açısından önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Amerikalı şair ve yazar, Maya Angelou’nun “İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler. Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar” dediği gibi Mustafa Bahçeci de iletişim hassasiyeti gösterdi.

Gerektiğinde güldürdüğü insanlardan, yapma ihtimali olan hatalar için peşinen özür diledi. Basın mensuplarının egolarını tatmin etti. İyimser bir tavır sergileyip, gerektiğinde heyecanlı bir şekilde herhangi bir konuyu tartışmaktan kaçınmadı.

Kendisine soru yönelten basın mensuplarına isimleriyle hitap etmeye özen gösterirken iyi bir dinleyici oldu. Soruların önemine dikkat çekerek, soranı onore etme inceliğini gösterdi.

İçerisinde bulunduğu ortamdan mutlu olduğunu, ruh halinin iyi olduğunu, yaptığı görevden keyif aldığını ve basın mensuplarıyla bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğunu gösterecek tavır sergiledi.

Gülümsenin insanların ayna nöronlarını tetiklediği bilgisine sahip olduğunu düşündüğüm başkan, her durumda gülümsemeyi ihmal etmedi.

Kendilerinden önceki yönetimler ile ilgili yorum yaparken, konuların negatif yanından ziyade pozitif yanını görmeye ve değerlendirmeye çalıştı.

Yani anlayacağınız, etkili bir iletişim yolu izleyen Balıkesirspor Baltok Başkanı Mustafa Bahçeci olumlu bir ilk intiba bıraktı.

Bu ilk intiba, Balıkesirspor’u başkanın Avrupa hayaline taşır mı? Bilmem, ama Balkes’in son 5-6 sezona göre daha az sorun yaşayacağını söyleyebilirim.

Yeni tesisler, gelecek yıl bu zamana yetişir mi? Bilmem ama Balkes’in kısa süre içerisinde 40 yaşına yaklaşan eski ve kullanışsız tesislerinden kurtulacağını söyleyebilirim.

Eleştiriler ve ayrışmalar biter mi? Bilmem ama Balıkesirspor ve Balkes’in başkanlık makamının itibar kazanacağını söyleyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here