İş adamları kredi bekliyor

0
6

BASİAD, yeni açıklanacak ekonomi yönetimi ve Balıkesir milletvekillerinden, çarklarını düzenli olarak kredi kullanarak çeviren işletmelerin Kredi Garanti Fonu kredilerinin yenilerinin açılmasını beklediğini finansal piyasaların daralmamasını istediğini açıkladı.

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD), ‘Seçim Sonrası Ekonomide Bölge İşletmelerinin İhtiyacı’ konulu toplantıda işletmelerin beklentilerini değerlendirdi.

“KREDİLER KISILMAMALI”

Seçim sonrası ekonomik durum ve Balıkesir işletmelerinin finansal ihtiyaçlarıyla ilgili açıklama yapan BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal, “Ülke genel projeksiyonuna benzer bir durum gösteren Balıkesir işletmeleri için giderek artan borçluluk ihtiyacı önümüzdeki dönemde de kredi mekanizmasının kısılmadan ve ihtiyaçlar doğrultusunda işletilmesine odaklanmış durumda.

BASİAD Komisyonları tarafından ortaya çıkan ortak görüş 2000’lerin başından itibaren Balıkesir’de mevduat oranının altında olan kredi kullanma oranlarının, hızlı büyüme ihtiyacına paralel olarak arttığı ve mevduat oranını geçerek; finansa ve borçlanmaya ihtiyacı işletmelerin sağlıklı sürdürülebilirliği açısından gerekli kıldığı görüşü ortaya koyuldu” dedi.

“BALIKESİR’DE YATIRIMLARIN SÜRMESİ İÇİN YENİ KREDİLER ŞART”

BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal, hızlı büyüme, değişen finansal piyasalar ve yaşanan kur artışları ile yükselen faizlerin etkisinin şirket bilançolarına bu yıl yansıyacağına ve şirket borçluluğunun mevcuttan daha yüksek seviyelere çıkmasının olası olduğu ve yeni ekonomi yönetiminin bu durumu göz önünde bulundurarak finansal daralmaya gitmemesi gerektiğini söyledi.

Baysal, “İşletmelerimizin önemli bir bölümü çarkları düzenli olarak kullandığı kredi mekanizması ile sürdürmekte ve üretimi ile bu finansal durumu sürdürülebilir hale getirebilmektedir. Dolayısı ile finansal piyasaların istikrarı direkt olarak şirketlerimizin yaşamsal alanına etki etmektedir. Balıkesir’de Organize Sanayi Bölgeleri genişlemekte, yeni bölgeler hayata geçmekte ve teşvik şartları değişen bölgeler gündeme gelmektedir. Bu yatırımların sürmesi ve Balıkesir’in tamda ihtiyacı olduğu dönemde büyümesini hızlandırmasının önündeki en önemli konu yeni dönemde ekonominin ve finansal piyasaların daraltılmamasına bağlıdır. Kredi Garanti Fonu (KGF) kredisi piyasada önemli bir genişleme oluşturmaktadır. KGF kredilerinin yenilerinin açılmasını iş dünyasının tamamı beklemektedir. Özellikle dövizdeki tahminlerin çok ötesindeki artış ve dalgalanma şirketlerimizi tamda bu yıl olumsuz olarak etkileyecektir. Kısa süre sonra açıklanmasını beklediğimiz ekonomi yönetiminin işletmelerimizin bu durumunu dikkate almasını bekliyoruz. Balıkesir Milletvekillerinden de açıkça mesaiye başlar başlamaz işletmelerimizin finansal ihtiyaçları ve ekonomik açıdan çok özellikli olan bu yıla göre adımlar atılması için destek olmalarını bekliyoruz” diye konuştu. Orhan KÖKEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here