İş dünyası artıştan memnun

0
2

GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, KOBİ tanımında net satış hasılatının 125 milyon liraya çıkarılmasının bölge işletmeleri açısından olumlu bir adım olduğunu açıkladı.

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) kurulları Güney Marmara Bölgesi İşletmelerinin finansa erişim, yatırım koşulları ve değişen pazar gelişimlerini değerlendirdi.

GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, “KOBİ tanımlamasının yeniden ele alınması ve Güney Marmara İşletmelerinin gerek destekler gerekse finansal değerlendirmeler ile ilgili önceliklerinde büyük önem arz eden KOBİ tanımlamasında net satış hasılatı üst sınırının 125 milyon liraya yükselmiş olması bölge işletmelerimiz açısından olumlu bir gelişme olmuştur.

“40 MİLYON ÜST SINIR DARALMAYA YOL AÇIYORDU”

GÜNMARSİFED Başkanı Çelik, “Rekabetin hızı ve değişen pazar şartlarını bir kenara koyduk. Teknoloji, inovasyon, KOBİ Rekabetinde detaylandırma ve robotik uygulamalar ister istemez işletmelerimizi farklı koşulların ve daha da önemlisi farklı boyutlandırmaların içine itmektedir. İşletmelerimizin mevcut durumları ile ayakta kalmaları ve ilerleme kaydetmeleri giderek imkansızlaşmaktadır. Büyüme, değişen pazar, rekabet ve teknoloji şartlarına ayak uydurma bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu durum ise başta işletmelerin finansal ihtiyaçlarını ortaya çıkarmakta, kredi mekanizmasına olan ihtiyacını güçlendirirken finansal sistemin dinamik ve istikrarlı bir rota izlemesini gerektirmektedir.

İşletmelerimizin bu gelişmeler rotasında önemli kamusal destek mekanizmalarından bir tanesi ise giderek daha da aktif hale gelen KOSGEB’dir. Ülke genelindeki tüm destek ve finansa erişim mekanizmalarında önemli kıstaslardan bir tanesi de KOBİ tanımlaması olmuştur. İşletmelerimiz açısından önemli bir belirleyici olan KOBİ tanımlamasında net satış hasılatının üst sınırı olan 40 milyon lirayla bir daralma oluşturmakta ve işletmelerimizi zorlamakta idi. Bu bağlamda bu üst sınırın 40 milyon liradan 125 milyon liraya yükselmesi önemli bir adım olmuştur. Güney Marmara işletmeleri adına finansa erişim koşulları, finansal aktörlerin rolü ve bunların devlet mekanizmaları ile desteklenmeleri konusunda GÜNMARSİFEED olarak takipçisi olacağız ve bölge işletmelerimiz adına federasyon olarak yapılabilecekleri gerçekleştirmiş olacağız” dedi. Orhan KÖKEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here