Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz: Aday değilim, partim devam et derse ederim 

0
5

Karesi’nin eğitimci Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, HABERCİ Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e siyasi gelişmeler ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yılmaz, “Kendini bilen adam belediye başkanı olmak istemez. Belediye Başkanlığı, eğer size kamuoyu bir görev yüklüyorsa kaçılmayacak kadar ulvi bir iş. Ben aday değilim, partim senin devam etmeni istiyoruz derse devam ederiz. Başka bir görev verirse o görevi yaparız. Allah’a hamd olsun böyle bir görevi yapmak nasip oldu, bana bu gurur, onur yeter, yetsin de” dedi.

Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Şehirle ilgili hayallerimiz var. Yaptığım iş nedeniyle 81 ili birkaç kez dolaştım, şehirlerde vakit geçirdim, yurt dışında metropolleri gezdim. Ticaret Odası Meclis Başkanı iken Karesi Belediye Başkan adaylığı teklifi aldım, kurucu belediye başkanlığı teklifi alınca görevi kabul ettim. Şehirlerin tarihine baktığınız zaman ben Balıkesir’in 20. belediye başkanıyım.

“BALIKESİRLİLERDE KANAATKARLIK VAR”

Balıkesirlilerin ilginç bir özelliği var, gezip görmediği için mi, kanaatkar olduğu için mi yoksa siyaseti nasıl kullanacağını bilmediğinden dolayı mı bir kanaatkarlık var. Fazla bir şey istemiyorlar, en fazla kapısının önüne konteyner istiyor, kapınsın önünde çukur varsa bunu niye kapatmıyorsun diyor, niye büyük bir anıt yapmıyorsunuz, niye şehrin simgesi yok, niye ürünlerimizi markalaştırmıyoruz, kimsenin öyle bir dedi yok. 2013 TÜİK verilerine göre en mutlu ikinci, en umutlu birinci şehri Balıkesir. Demek ki; insanlar mevcut halinden memnun. Bana göre bir şehrin ticaretini ve ufkunu açacak oteldir, ne kadar 5 yıldızlı oteliniz varsa o kadar fazla yatırımcı gelir, o kadar fazla yaşam standardı yükselir. 5 yıldızlı otel yapılacak arazilerimiz var, grupları davet ettik, Balıkesir’in kanaat önderlerinden bizim otel kapasitemiz yeterli diye tepki aldık” dedi.

“BALIKESİR TÜKETİM VE GELİRİN TAM ORTASINDA”

Balıkesir’in bölge olarak çok iyi bir konumda olduğunu, Türkiye’deki tüketim ve gelirin yüzde 60’ının hareketli olduğu yerde bulunduklarını kaydeden Yılmaz, “Oteliniz olursa, yolunuz olursa bir de güzel imar planınız olursa yatırımcı gelir. Balıkesir, İstanbul, İzmir, Bursa arasında Türkiye’deki tüketim ve gelirin yüzde 60’ının hareketli olduğu bölgenin tam ortasındayız. Organize Sanayi yönetim kurulu üyesiyim, fabrikaları davet ediyoruz, Gebze’de 1000 dolara yakın arsa payı ödüyorlar bizim Balıkesir’de 30 dolar. Lojistik Köyümüz var, denizimiz var, hava ulaşımımız var. Yavaş yavaş insanlar geldi, Organize Sanayi Bölgemiz bitti, tamamı doldu, var olanın 2 katı daha Organize Sanayi Bölgemizi büyütüyoruz bu da yeni istihdam demek” diye konuştu.

“2040 BALIKESİR’İNİ HAYAL EDİYORUZ”

Karesi ilçesinde 2040 yılının Balıkesir’ini hayal ettiklerini belirten Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Hayalim bir kere hayatın doğal akışını regule etme, ikincisi de 2040 Balıkesir’i nasıl olmalı, iyi bir şehir planlanması, kentsel dönüşümün tamamlanması çalışmalarını yapıyoruz, Şehrin kimliğini kaybetmeden,  beyaz yakalı akıl göçünü sağlayan yatırımları yapmasına zemin hazırlamak istiyoruz. Manisa’nın, Bursa’nın yaşadığı çarpık kentleşmeyi yaşamadan, planlama yapıyoruz. Balıkesir, İstanbul’un çilesini çekmeden, İstanbul’un lüksünü yaşama yeri. Sanatı olan, kültürü, müziği, sosyal hayatı olan bir şehir yapma hayalimiz var ve bu çalışmaların yüzde 80’ini bitirdik.

“ZENGİNLİKLERİMİZ ÇOK AMA MARKALARIMIZ YOK”

Balıkesir’de yer altı ve yer üstü her türlü zenginlikler var ama markalarımız yok. Bizim etimiz var, Kayseri’nin pastırmasının altında kalıyoruz, işlenmiş etimiz yok. Balıkesir kuzusu satılır diye İstanbul’da herkes yazıyor ama bizim kuzu ile ilgili bir işletmemiz yok. Zeytinimiz çok meşhur ama Gemliğin altında kalıyoruz. Zeytinyağımız, sütümüz meşhur ama markalarla pekiştirilmemiş. Bin yıldır insanın yaşadığı yerde daha planlama bitmemiş.

“ŞEHİRE RUH KAZANDIRIYORUZ”

Bizim hedefimiz insanları kırsal düşünceden, şehri, sanatı, ruhu olan şehirlere çevirmek. En büyük yatırımı da buna yapıyoruz, sivil toplum örgütlerine destek olarak gönüllülerle ruhsal gelişimi sağlamaya çalışıyoruz.

Balıkesir’de basketbol geni var, bir takım kurduk hemen Bölgesel Ligden 2. Lig’e, 2. Lig’den 1. Lig’e çıktık. Güreş bizim genimizde var, hemen basketbol ve güreşte şampiyonluklar almaya başladık.  Bu branşlara profesyonel destek olduk ve başarı elde ettik. Hanım Eller kitabı hazırladık, hanımlar çeyizlerini getirdi, tarihi ortaya çıkardık. Hayallerimiz insana dokunmayla ilgili.”

“KARESİ’DE YÜZME BİLMEYEN ÇOCUK KALMAYACAK”

‘En çok çocukların belediyesiyiz’ diye sloganları olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Çocukların en toplu olduğu yer okullar. Fiziksel şartlar burada çok önemli. Bütün okullarımıza tenis oynanması için yer yaptık, her okulda basketbol, futbol sahaları ve tiyatral etkinlikler yapabilecekleri alanlara dönüştürdük. Bizim bir sloganımız var ‘Karesi’de yüzme bilmeyen çocuk kalmayacak’ diye  okul bahçelerine portatif sökülüp takılan 40 metreye 25 metre yüzme havuzları yaptık, buralarda hedefimiz  her 4. sınıfı geçen çocuk yüzmeyi bilerek bir üst sınıfa geçsin. İlk sene  6-7-8’leri de aldık. İlk yıl 12 bin 500, geçen yıl 11 bin bu yıl da 14 bin yeni nesil gence yüzme öğretiyoruz. İsteyen öğrencilere stil yüzme dersleri vereceğiz, performans yüzmeye katılacak öğrencileri de kulüpler aracılığıyla yarışlara gönderiyoruz. Balıkesir’de 13 bin çocuğu ata bindiriyoruz, okçuluk öğretiyoruz.

“300 EVE HER GÜN ÜÇ ÖĞÜN YEMEK GİDİYOR”

Olmazsa olmaz üç prensibimiz katılımcı, sosyal, kültürel belediyecilik. Sosyal belediyeciliğin içerisinde doku analizi yaptık, şehirde var olan kapı numarasının arkasında kim yaşıyor, yaşlı mı genç mi yaşıyor, gelir düzeyi, yaşam kalitesi ne? Kimin ne özelliği var analiz yaptık, 300 eve her gün 3 öğün yemek gidiyor. Şehir içinde Altıeylül, Karesi ve Büyükşehir 1800 haneye sıcak yemek veriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanının kurduğu bir Aşevi var, yemekler orada yapılıyor, biz araçlarla yemekleri sahiplerine ulaştırıyoruz.  43 kırsal mahallemiz var.  İlk başladığımız yer orası oldu, hepimizin kökeni orası, herkesin bir köyü var, köyüme bakana ben de bakarım diyor şehir. 50, 80, 180 hane köylerimiz var ama sanki şehirdeki 5 bin kişi de orada yaşıyormuş gibi yatırım yapıyoruz. Herkes Atasının, dedesini yerine gidiyor ve oradaki hizmeti görünce bize karşı pozitif saygısı oluyor. İstiyoruz ki şehir bütünleşsin.

“BEN ADAY DEĞİLİM, PARTİM DEVAM ET DERSE EDERİM”

Kendini bilen adam belediye başkanı olmak istemez. Sonuçta bir parti mensubuyuz, heveslerle bu işler olmuyor, ben istiyorum diye de olmuyor. Ben vazifeye hiçbir zaman talip olmadım ne Ticaret Odası’nda ne Belediye Başkanlığında. Çok da arzu edilecek bir iş değil çünkü şehrin bütün bir sorumluluğunu alıyorsanız, bu işin havası bir ise mesuliyeti 10. Ben aday değilim, partim senin devam etmeni istiyoruz derse devam ederiz. Başka bir görev verirse o görevi yaparız. Allah’a hamd olsun böyle bir görevi yapmak nasip oldu, bana bu gurur onur yeter, yetsin de. Mesuliyeti çok ağır,  normal bir insan gibi yaşamıyorsunuz ki.  Sadece siz bedel ödemiyorsunuz, sonuçta etrafınızdaki insanların desteklemesi ile yapılabilecek bir iş. Eşiniz, çocuğunuz bu işten mutlu değilse. Belediye Başkanlığı, eğer size kamuoyu bir görev yüklüyorsa kaçılmayacak kadar ulvi bir iş, idarecilik yapıyorsunuz. Göreviniz, hava atarsınız, temel atarsınız, fırça atarsınız göreviniz bu.”

Özel Haber: Mahmut ACARÖZ

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here