Kelemençe: Altyapıya Dönüyoruz

0
4

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, kadın voleybol takımının Voleybol Bayanlar 1. Lig katılım hakkını Torbalı Belediyespor’a devir ediyor. Tüm branşlarda altyapıya ağırlık vereceklerini belirten Balıkesir Büyükşehir Belediyespor Başkanı Mehmet Kelemençe, Balıkesir’in çocuklarını yetiştirerek oluşturacakları kadrolarla hedeflerine daha emin adımlarla yürüyeceklerini söyledi.

2017-2018 Sezonu grup karşılaşmalarını lider olarak tamamlamasına rağmen Voleybol Bayanlar 1. Lig Play-Off müsabakaları sonunda Sultanlar Ligi şansını kaçırıp, hayal kırıklığı yaratan Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un kaderi belli oldu.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Genel Kurul’da başkanlık görevini Yusuf Hocaoğlu’ndan devir alan Mehmet Kelemençe, Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un kısa ve uzun vadeli planlarını HABERCİ’ye anlattı.

700 LİSANLI SPORCU

Futbol, Kadın Futbol, Voleybol, Güreş, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Triatlon, Masa Tenisi, Motosiklet ve Zıpkınla Balık Avlama branşlarında faaliyet gösteren Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un bünyesinde yaklaşık 700 lisanslı sporcusu bulunuyor.

BORÇ 900 BİN LİRA

Daha önce yöneticisi olduğu kulübün şimdi başkanı olduğunu hatırlatan Mehmet Kelemençe, “Bugün itibariyle 900 bin Lira borcumuz bulunuyor. Bu borcun 800 bin Lira’lık kısmını sporcu alacakları oluşturuyor. Göreve geldiğimizden bu tarafa herhangi bir ödeme yapamadık. Kaynak buldukça ödemelerimizi yapacağız” dedi.

TORBALI BELEDİYESPOR’A DEVİR EDİLİYOR

Spor kamuoyunun merakla beklediği kadın voleybol takımının geleceğine açıklık getiren Mehmet Kelemençe, “Kadın Voleybol Takımı’mızın Voleybol Bayanlar 1. Lig yarışma hakkını bir aksilik çıkmazsa Torbalı Belediyespor’a devir edeceğiz. Görüşmelerimizi büyük ölçüde tamamladık ve mutabakat sağladık. Yapılacak işlemler için Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan görüş bekliyoruz” dedi.

Bu hususta Balıkesir DSİ Spor ile de görüşmelerinin olduğunu ifade eden Mehmet Kelemençe, “Ancak onlar, herhangi bir ücret ödemeden yarışma hakkımızın devrini talep etti. Ödenmesi gereken borçlarımızın olduğunu belirttik ama kabul görmedi. Bunun üzerine Torbalı Belediyespor’la şartlarda anlaştık. Prosedür işlemlerini tamamlayıp, Voleybol Bayanlar 1. Lig yarışma hakkımızı kendilerine devir edeceğiz” dedi.

VOLEYBOL ALTYAPIDA DEVAM EDECEK

Voleybol şubesinin altyapı çalışmalarını sürdüreceğini dile getiren Mehmet Kelemençe, “Voleybol antrenörümüz Uğur Baysal’ın organizasyonuyla Balıkesirli sporcuların gelişmesi için çaba sarf edeceğiz. Altyapıdan yetiştireceğimiz sporcularla bir taraftan ilerideki yılların kadrosunu oluşturmaya çalışacağız. Diğer taraftan da başka kulüplere oyuncu transfer etmeye çalışacağız” dedi.

TÜM BRANŞLAR YERLİ OLACAK

Bu düşüncelerinin diğer branşlar için de geçerli olacağını belirten Mehmet Kelemençe, “Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden başarılı bir Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımız var. Ancak oyuncu kadrosunda iki yabancı oyuncu bulunuyor. Alper Şentürk hocamızla görüştük, onların yerine yerli oyuncularla kadromuzu tamamlayarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Masa tenisinde de aynı yolu izleyeceklerini ifade eden Mehmet Kelemençe, “Başarılı bir sezon geçiren masa tenisi takımımız, 3. Lig’den 2. Lig’e yükseldi. Ancak takımda Balıkesirli sporcu yer almıyor. Hocamızla görüştük. Kendisine Balıkesirli sporcular olması halinde 2. Lig’de mücadele etmeye devam edeceğimizi aksi halde altyapıya döneceğimizi ya da faaliyetlerimizi durduracağımızı bildirdik” dedi.

ZAFER HOCA’YLA DEVAM

Futbolda da önceliklerinin altyapı olacağının altını çizen Mehmet Kelemençe, “Futbolda yine maliyeti bir düşük bir takım oluşturacağız. Orada da ağırlığımızı, altyapıya vereceğiz. Futbol Şube Sorumlusu Ali Mercan ve teknik sorumlumuz Zafer Özkanay hocamız bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Kadın futbol branşını gerekirse kapatacaklarını belirten Mehmet Kelemençe, “Kadın Futbol takımımızın oyuncu kadrosu da tamamen şehir dışından gelen oyunculardan oluşuyor. Balıkesirli kadın oyunculardan oluşan bir takım kadrosu kurabilirsek, mücadelemize devam edeceğiz. Aksi halde kadın futbol faaliyetlerimizi de durduracağız” dedi.

KELEMENÇE: HEM DESTEK HEM DE RAKİP OLMAK DOĞRU DEĞİL

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un altyapısından yetişen oyuncular, A Takım kadrolarında yer alıncaya kadar yarışmacı kimliklerini askıya alacaklarını ifade eden Mehmet Kelemençe, “Daha önce Altıeylül Belediyespor’u kurarken de aynı şekilde hareket ettik. Transfer yaparak oyuncu kadrosu oluşturmak kolay, bunu yapacak gücümüz de var. Ancak bir taraftan maddi ve manevi destek olduğumuz kulüplerin karşısına rakip olarak çıkmak bana doğru gelmiyor” dedi.

İldeki tüm amatör kulüplerle birlikte büyümenin daha kolay olacağını belirten Mehmet Kelmençe, “Önümüzdeki dönemde ilimizde faaliyet gösteren amatör kulüplere ve sporculara daha fazla destek olmak istiyoruz. Bunu kamuoyu nasıl değerlendirir bilmiyorum ama biz, bu şekilde düşünüyoruz” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte Yaz Spor Okulu çalışmalarına başlayacak olan Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, futbol branşında özel bir çalışma programı oluşturmayı planlıyor. İrfan DUROĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here