Kendileri boyadı, kendileri yaptı

0
8

 

Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksekokulunda Kültür ve Turizm Bakanlığının gençlere sunduğu GENÇDES projesi kapsamında gerçekleştirilen, yürütücülüğünü Doç. Dr. Selami Selvi’nin yaptığı ‘Unutulmaya Yüz Tutan Geleneksel Boyamanın Gençlerle Geleceğe Aktarılması’ projesi meyvelerini vermeye başladı.

Proje kapsamında bitkilerden elde edilen boyar maddeler ile boyanmış yün iplikler, öğrenciler tarafından el işi çalışmalarıyla banyo lifi, banyo kesesi, paspas, bebek giysileri, bebek örgü oyuncakları gibi çeşitli ürünlere dönüştürüldü. Ortaya çıkan ürünler sergide beğeniye sunuldu. Edremit Kipa’da açılan sergiyi Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ile eşi Ayşe Özdemir, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkan Vekili Bayram Kayahan, Edremit MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar ziyaret etti.

Etkinlikte tamamıyla doğal olan, kimyasal madde içermeyen boyanmış yün ipliklerden elde edilen el işi ürünler sergilendi. Sergide, banyo lifleri ve keseleri, bebek giysileri, patik, çorap, atkı, bere, paspas, bebek örgü oyuncakları ve çeşitli süs eşyaları gibi yüzü aşkın el işi ürün yer aldı.

Altınoluk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selami Selvi, sergide özellikle bebeklerin kullandığı ürünlere ve cilt temizliği için kullanılan banyo kese ve liflerine dikkat çekilmek istendiğini belirtirken, bu ürünlerin ipliklerinin defne, kekik, kantaron gibi antiseptik, antibakteriyel ve yara iyi edici türlerle boyandığını ifade etti.

Selvi, projeyi öğrencilerle buluşturan ve gelecek nesillere aktarılmasına büyük katkılar veren Kültür ve Turizm Bakanlığına, projenin yüksekokulun imkanları kullanarak daha verimli hale gelmesine olanak sağlayan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’e, sergi için yer temini sağlayan Edremit Kipa Müdürü Selda Balaban ile tüm katılımcılara teşekkür etti.

Etkinlikte öğrencilerle yakından ilgilenen ve çalışmalar hakkında bilgiler alan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir de proje yürütücülerini ve çalışmaları ortaya koyan öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here