Kılıçdaroğlu: Sandığa düşünerek gidin

0
3

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’de muhtarlar, iş dünyasının temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin yöneticilerine seslendi. Dünyada Türkiye’nin saygınlığı için demokrasi istediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “İşçi, sanayici, memur hayatından memnun değil. Hayatından kim memnun? Rahmetli Ecevit’in dediği gibi; ‘Bu düzenden kim memnun, bu düzenden çıkarı olanlar kim?’ Önümüzdeki süreç hepimizin düşünerek sandığa gitmesi gereken bir süreçtir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’de Gala Yaşam ve Aktivite Merkezi’nde muhtarlar, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri işle bir araya gelerek 24 Haziran seçimleri için destek istedi, Kuva-yi Milliye Meydanı’nda düzenlenen halk iftarına katıldı.

“TÜRKİYE’NİN SAYGINLIĞI İÇİN DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

Türkiye’de hep birlikte huzur içinde yaşamak istediklerini kaydeden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kavga ve huzursuzluk istemediklerini söyledi.

Türkiye’nin güzel bir ülke olduğunu, ancak siyasi yönetimin bu ülkeyi yaşanamaz haline getirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “İşçi, sanayici, memur hayatından memnun değil. Hayatından kim memnun. Rahmetli Ecevit’in dediği gibi; ‘Bu düzenden kim memnun, bu düzenden çıkarı olanlar kim?’ Önümüzdeki süreç hepimizin düşünerek sandığa gitmesi gereken bir süreç. Büyük laflarla sandığa gitmenin bir alemi yok. Biz her şeyden önce kendi ülkemizde demokrasi olsun istiyoruz. İnsanlar düşüncelerini daha iyi açıklasın diye, medya işini özgür yayın yapsın diye, çiftçi alın terinin karşılığını alsın diye demokrasi istiyoruz.

“BETON ÜRETİMİ VAR”

Neden demokrasi? Eğer yasanın bir hükmü esnafı rahatsız ediyorsa esnaf kuruluşları çıkıp bu bizi rahatsız ediyor desin diye. Tüm dünyada Türkiye’nin saygınlığı olsun diye demokrasi istiyoruz. Demokrasinin olmadığı hiçbir ülke gelişmemiştir. Neden demokraside insanlar gelişir. Çünkü bilim gelişir, hizmet üretilir, sanat üretilir hayatın her alanında üretim olur. Üretim var ama beton üretimi var. Tasarruflarımızı betona yatırdık” dedi.

“SANAYİ DEVRİMİNDE 100 YIL GECİKTİK”

Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet kurulduğunda toplu iğne üretecek fabrika yoktu. Kaçırılan sanayi devrimini Türkiye hızla yakalamak istedi. Ne kadar geciktik? 100 yıl kadar geciktik. Şimdi dijital devrim çağındayız. Dijital çağ ile sanayi devrimi arasında büyük fark var. Ne kadar hızlı koşmamız gerektiğini ve bilgi çağının önemini kavramak zorundayız. Bilgi çağını yakalamanın yolu üretimden geçiyor. Katma değeri yüksek üretim” dedi.

“GÜÇLÜ PARLAMENTER REJİM KURMAK İSTİYORUZ”

CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı seçilmesi ve parlamentoda çoğunluğun ele alınması durumunda yeni bir parlamenter rejim kuracaklarını anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Yapılan Anayasa değişikliğinde hukuk fakülteleri konuşmadı. Üniversitelerde farklı düşündükleri için öğretim üyeleri kapı önüne kondu. Hukuk fakülteleri ve üniversiteler konuşmayacakta kim konuşacak? Bizim üniversitelerde farklı düşündü diye hocayı kapı önüne koydular. Bu insan hakları ve demokrasiye sığar mı? Benim ve Muharrem İnce’nin de sözü. İnce cumhurbaşkanı seçildiğinde ve hükümeti kurduğumuzda ilk iş üniversiteden atılan hocaların onurlarını geri vereceğiz. Biri hariç İbrahim Kabaoğlu. O milletvekili olacak. Kabaoğlu, bir Anayasa hukukçusu. Bu demokrasi olmadığını gösteriyor bize. Biz buradan yola çıkarak demokrasimizi geliştirip güçlü bir parlamenter rejim kurmak istiyoruz.”

“VEKİLLER ÜZERİNDE VESAYET KABUL ETMİYORUZ”

Türkiye’deki siyasi partilerde lider baskısı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Millet üzerinde milletvekili üzerinde lider baskısını kabul etmiyoruz. Milletin seçtiği vekillerin üzerinde vesayet kabul etmiyoruz. Grup kararları alınabilir, bunun demokrasiye aykırı bir tarafı yok. Pek çok düzenleme yapmak lazım demokratik parlamenter sistemde. Yurt dışı seçim çevresi olması lazım. Yurt dışında oy kullanılıyor niye kendi milletvekillerini seçemiyorlar. Bizim hayalimiz geniştir, demokrasiden yanadır. YÖK diye bir kurum var kalkması lazım, sivil bir anayasaya ihtiyaç var. Toplumsal barışımız için sivil bir anayasa hazırlamalıyız. Demokrasimiz güçlenirse güçlenecek olan Türkiye’dir” diye konuştu.

“PRİM VE VERGİ BORCU OLMAYANA SIFIR FAİZLİ KREDİ”

Türkiye’nin beton ekonomisinden üretim ekonomisine geçmek zorunda olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, tahsil edilemeyen vergileri tahsil edeceklerini söyledi.

Devletin tahsil edemediği 322 milyar lira vergi olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Tahsil edilemeyince ne oluyor gidip borç alıyor, koşuyor Londra’ya. İçeride hazine bonosu satıyor yüksek faizlerle 151 milyar dolar dışarıya ödediğimiz faiz. 687 milyar Türk Lirası içeriye ödediğimiz para. Faiz lobisine karşıyız diyorlar, gidiyorsun, kapısını çalıyorsun, borç para alıyorsun. Borcu hepimiz ödüyoruz. Hepimiz vergi veriyoruz. Bizim üretmemiz lazım, ürettiklerimizi ihraç etmemiz lazım. Geleneksel mal üretin, 10 TIR dolusu geleneksel mal ihraç ederseniz, adam bir çanta cep telefonu ile gelir sizden daha çok kazanır. Hem tahsilat yapacağız, hem üretim ekonomisine geçeceğiz. Vergi ve prim borcu olmayan her KOBİ’ye ödediği vergi ve sigorta primi kadar 1 yıl sıfır faizli kredi vereceğiz. Al kardeşim vergi primin kadar al kullan, üret. İşini büyütecek. Kayıt dışı çalışmasına gerek kalmayacak. Yanında çalıştırdığı işçiyi kayıt dışı göstermeyecek.

Ekonomiyi büyütmek zorundayız. Güçlü olmak zorundayız. Üretmeyen bir ülkenin güçlü olma şansı yok. Çiftçi de üretecek, kendi kendine yeten bir Türkiye’den bugüne geldik. Konya’dan küçük Hollanda 180 milyar dolar ihraç eder. Aramızda dağlar kadar fark var. Niye üretmiyoruz? Çiftçi niye zarar ediyor? Niçin TMO, Çaykur, Fiskobirlik görevini yapmıyor. Nohutu ben sana ucuz vereceğim diyor, samanı da ucuz vereceğim diyor. Batı, uçak yapmayın bedava vereceğiz, askerin yemek yediği çatal kaşığa kadar bedava geldi. Kıbrıs çıkartmasında uyandık. O zaman benim uçaklarımı benim gemilerimi kullanamazsınız dediler. Şimdi de tarımda aynı oyun oynanıyor. İşsizlik varsa orada barış olmaz. Üretim olacak, oteller dolu olacak, herkes kazanacak” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci bölümü basına kapalı yapılan toplantının ardından partisi tarafından Kuva-yi Milliye Meydanı’nda düzenlenen miting ve iftar programına katıldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here