Muhasebecilere yapılandırmayı anlattı 

0
2

Gelir İdaresi Grup Müdürü Seyit Tekin, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere ‘7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ hakkında bilgi verdi.

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda düzenlenen ‘7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu’ bilgilendirme toplantısında Gelir İdaresi Grup Müdürü Seyit Tekin, 31 Temmuz’a kadar borç yapılandırma başvurularının yapılabileceği kanun hakkında bilgiler verdi.

Daha önce uygulanan 6111 ve 6736 sayılı kanunun 7143 ile yeniden gündemde olduğunu kaydeden Tekin, “Matrah artırımı, kasa affı, stok affı, ortaklar cari hesabı affı, 31.03.2018 tarihi itibariyle ödenmeyen borçların gecikme faizlerinin silinerek taksitlendirilmesi ve amortismana tabi taşınmazların yeniden değerlemesi gibi bir dizi düzenlemeyi kapsayan 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18.05.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanundan faydalanmak isteyenler başvurularını 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapabilecek. İlk olarak Maliye ve SGK üzerinden bu kanun kapsamında başvurular alınmaya başlandı.

Bu Kanundan faydalanmak için başvuruların 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Yapılandırılmış ilk iki taksit süresinde ödenmeli. Diğer benzer Kanunlarda olduğu gibi bu kanun kapsamında da yapılandırılmış borçların ilk iki taksitinin süresinde ödenme şartı bulunmaktadır. İlk iki taksitin süresinde ödenmemesi veya yıl içerisinde ikiden fazla ihlal yapılandırma hakkının kaybedilmesine neden olacak. Borçların tamamı siliniyor mu? Hayır silinmiyor. Bu tür torba kanunlar ile kesinleşmiş kamu alacaklarının asıl tutarlarının tahsilinden vazgeçilmemekte, sadece bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezasından vazgeçilmektedir. Bunun yerine de Yİ-ÜFE gibi enflasyon oranları esas alınarak belirlenecek tutarlar ile  borç güncellemesi yapılmaktadır” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here