Muhtarlara yapılandırma anlatıldı

0
5

Balıkesir Karesi Ziraat Odası tarafından Kırsal Mahalle Muhtarlarına yönelik olarak düzenlenen ‘7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu ve Getirdikleri’ başlıklı bilgilendirme toplantısı dün Otel Basri’de  gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Karesi Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, borçların ertelenmesi noktasında Ziraat Odası’nın önderliğinde ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin de verdiği destek ve girişimlerle borçların hep ertelendiğini hatırlattı.

Ertelemenin üreticilere soluk aldırdığını belirten Sözat, “Üreticiler keşke ödeyebilecek durumda olsaydı da ertelenmeseydi” dedi.

Geçmiş yıllarda Bakanlar Kurulu kararnamesinin Eylül-Ekim aylarında yayınlandığını, Kaymakamların başkanlığında toplanan komisyonlarda en az yüzde 30 zarar görme şartı arandığında müracaat eden herkesi zarar görmüş kabul edilerek borçlarının ertelendiğini kaydeden Sözat, “Bu sene Haziran’da yayınlandığı için mutlak suretle tabi afetlerden zarar gören üreticilerin Tarım İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaat etmeyenlerin borçlarını ertelenme imkanı olmayacak. Hazine arazilerinin kiralanması ve alım satımı ile ilgili uzun süreden beri hazine arazilerini ecrimisil ödeyerek kiralayan ve eken vatandaşlar desteklemelerden faydalanamıyordu. Bu mazeretleri gidermek adına yaptığımız girişimler sonuç verdi. Artık hazine arazilerini kullanan çiftçiler Milli Emlak Müdürlüğüne müracaat ederek sözleşme yapacaklar ve desteklemelerden faydalanabilecekler. Bu sözleşmeleri 10 yıla kadar yapma imkanları var bu yerleri de 10 yıl sonra satın alma imkanları olacak. Kasım ayına kadar hazine arazilerinin kiralanmasıyla ilgili müracaatlar yapılmazsa faydalanma imkanı ortadan kalkacak” diye konuştu.

Bağkur borçlarının yeniden yapılandırılması ve emekliliği gelmiş olmakla birlikte parası olmadığı için işlem yaptıramayanların kredilendirme suretiyle emekli olabilmelerini sağlayan kararnamenin yayımlandığını anımsatan Sözat, “Sulama Birlikleri kapatıldı. Sulama işleri tamamıyla DSİ tarafından yapılacak. DSİ’den izin almadan sulama yapmayın çok ağır cezaları var. Ormanda bakım, dikim, kesim işleri yapılırken o orman hangi mülkün sınırları içinde kalıyorsa o mahalleden işçilere yaptırılıyordu. Şimdi o bölgedeki Orman Kalkınma Kooperatiflerine öncelik veriliyor. Çiftçi mallarını koruma kuruluyla ilgili çok şikayet vardı. Üye olmak istemeyen köylerin mutlak suretle dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. Ancak korumadan çıkan köylerde ve orada vuku bulan zararlarda koruma bütçesinden ödeme yapılamayacak” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN SORUNLARI AYNI”

Sözat’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Balıkesir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, çiftçilerin sorunlarının, sıkıntılarının hep aynı olduğunu sadece kahramanlarının değişik olduğunu söyledi.

“Erzincan’daki çiftçimizle Balıkesir’deki çiftçimizin sorunu aynı. Bu biraz kendimizi düşünmemizi gerektiriyor” değerlendirmesinde bulunan Gültekin, iki aydır Balıkesir’de çalıştığını bu süre içinde 20 ilçe müdürlüğünü gezdiğini belirtti.

Bir şeyler yapabilmenin ve ihtiyaçları karşılayabilmenin, sorunları tespit edebilmenin tanımaktan geçtiğini anlatan Gültekin, “İşe tanımaktan başladık, personel ile tanıştım, çiftçilerimizle görüştüm. Fiziki çalışma ortamlarımızı tespit edebildik ve mevcut durumumuzun resmini çektik. Bizim artık tarımda ki değişim dönüşüm gerçekten rakamlarla ifade edebilecek bir duruma geldi. Artık tarım geleneksel yöntemlerle bir üretim geleneği değil tamamen modern ve çağdaş karakterli, gelişim motivasyonlu diyoruz. Tarım milyonlarca insanın besin ihtiyacını karşılayan bir endüstri konumu haline geldi.

Son 10 yıl içerisindeki politikalar ve bunların sürdürülebilir olması için de 2002-2003 yılından sonra çiftçilere verilen doğrudan desteklemeler şeklinde tarım desteklemeleriyle tarımımız sürdürülebilir hale geldi. Yatırımcı bir kuruluş olmamamıza rağmen her yıl Balıkesir çiftçisine ödediğimiz net hibe miktarı 207 milyon lira. Bunun 124 milyonunu hayvancılığa, 80 milyondan fazlasını da bitkisel üretime veriyoruz. Bu açıdan Balıkesir’de gerçekten çok güzel hizmetler yapılmış. Bizde inşallah çok güzel işler yapacağımızdan eminim” dedi.

“TARIM POLİTİKAMIZ DOĞRU”

Gültekin, uygulanan tarım politikalarının doğru olduğunu savundu. 15 sene öncesine kadar tarım politikasının olmadığını ifade eden Gültekin, “2005 yılından itibaren tarım konusunda 30 kanun, yönetmelik, talimat ve genelgelerle artık tarımda bir çerçeve var. Ne yapabileceğimizi planlıyoruz. Biz bu politikalarla son 10 yılda üretim ve verimlilikte Avrupa birincisiyiz, dünyada da 4. sıradayız. Bu çok önemli bir rakam tarımda nereye geldiğimizi gösteriyor. Çiftçimizin artık yüzü gülüyor, öz güvenleri var. Eksiklik var. Yeni bir sistem değişikliği var bu bizim bakanlığı da kapsıyor” diye konuştu.

Toplantının son bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu Müdür Yardımcısı Bayram Öztürk, sunum eşliğinde “7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu ve Getirdikleri” konusunda bilgi verdi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here