Okul öncesinde zirveye 

0
1

Balıkesir, eğitimde okul öncesi okullaşma oranında yüzde 29’luk şube artış oranı okullaşma oranını en çok artıran iller sıralamasında yedinci oldu.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli hedeflerinden biri olan okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ve okul öncesi okullaşma oranının artırılmasında Balıkesir’in yüzde 29’luk şube artış oranı ile okullaşma oranını en çok artıran iller sıralamasında Türkiye yedincisi olduğunu açıkladı.

Yıldız, “Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce yayınlanan verilere göre Balıkesir’de 2015 yılında yüzde 66 olan okul öncesi okullaşma oranı, 2016 yılında yüzde 68,4, 2017 yılında yüzde 71,6, 2018 yılında ise yüzde 86,1’e yükseldi. Onuncu Kalkınma Planı, MEB Stratejik Planı ve Orta Vadeli Program çerçevesinde okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması, her çocuğun en az bir yıl bu eğitim kademesinden faydalanması bakanlığımızın öncelikli eğitim politikaları arasında yer almakta.

Bizler de bu hedef doğrultusunda Valimiz Ersin Yazıcı’nın himayelerinde arkadaşlarımızla birlikte büyük çalışmalar yürüttük ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılında okul öncesi okullaşma oranını bir önceki yıla göre yüzde 20,4’lük bir artışla yüzde 86,1’e, okula kayıtlı çocuk sayısını ise yine bir önceki yıla göre yaklaşık 3 bin çocuk artışıyla 21 bin 197’ye ulaştırdık. Balıkesir’i 4-5 Yaş Okullaşma Oranında Türkiye Ortalamasının yüzde 15,32, 5 Yaş Okullaşma Oranında ise Türkiye Ortalamasının yüzde 19,26 puan üzerine çıkardık.

Öncelikle eğitimi bu şehrin birinci ve en öncelikli meselesi yapan Valimiz Ersin Yazıcı’ya, temel eğitim birimizin değerli idareci ve çalışanlarına, kıymetli okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize bu büyük başarı için teşekkürü bir borç biliyorum” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here