Oruç ve Spor

0
6

Oruç ibadetini gerçekleştirdiğimiz şu günlerde spor yapmak istiyorsak mutlaka beslenme, sıvı tüketimi ve zamanlamasına dikkat etmeliyiz.

Öncelikle Ramazan ayına girildiğinde, antrenman programları hafifletmelidir. Çünkü vücut bu dönemde düzenli beslenme programından şaşar. Daha az sayıda ve daha çok yemekler yenir. Dahası sıvı kaybı düzensiz olur.

Sporcuların bu dönemde düzenli bir şekilde beslenmesi zordur ama normal beslenmeye gösterilen özenden biraz daha fazla özen gösterilirse bu dönem sporcular için o kadar da korkulan bir dönem olmayacaktır.

Bu yıl da olduğu gibi yaz aylarında oruç tutulduğunda vücuttaki su ve mineral kaybı daha fazla olur. Bu durum, vücut açısından bir dezavantajdır.

Tüm dezavantajları en aza indirmek için orucun başlangıcı olan sahurda gün boyunca enerji verecek karbonhidrat açısından zengin olan yulaflı ekmek, makarna, haşlanmış patates gibi besinleri tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Sahurda asitli içecekler ve tuzlu besinlerden uzak durulmalıyız. Bu besinler hem zararlı hem de gün boyunca daha fazla susamamıza sebep olacaktır.

Sahurda yağlı besinler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Aşırı uyku problemi çekmiyorsanız, yediğiniz besinlerin sindirimi açısından sahuru yaptıktan 30 dakika sonra uyumanızda fayda var.

Uzmanlar, orucu basit şeker içeren bir besinle ya da su ile açmamızı öneriyor. Bu besinler, genellikle su veya hurmadır. Devamında karbonhidrat içerikli bir besin olan çorba ile devam edebilirsiniz.

Çorba içerik bakımından çoğunluğu sıvı bir besin olduğundan bütün gün besin almayan mideyi, daha sonra yiyeceğiniz besinlere alıştırmakta önemli bir rol oynar. Çorbanızı bitirdikten sonra 10 dakikalık bir beklemeden sonra ana yemeğe geçiş yapmanız uzmanlar tarafından öneriliyor.

Ana yemeğinizde az miktarda protein ve orta karbonhidrata yer vermelisiniz. Az miktarda da vücudunuz için gerekli olacak kadar yağı alabilirsiniz. Ana yemeğe kendinizi kaptırıp aşırıya kaçmamalısınız.

Ayrıca ana yemeğin yanında tüketeceğiniz salata sindirimi kolaylaştırma bakımından oldukça faydalıdır. Ramazan’da sindirim problemi çekmeniz olasıdır. Bu yüzden salata tüketimine dikkat edin.

Oruç tutanların egzersiz yaparken vücudun tüm gün besin almadığını mutlaka göz önünde bulundurması gerekir. Örnek olarak, yapılacak egzersizde koşu yerine hızlı yürüyüş tercih edilmelidir.

Vücut, tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizlerle kalp rahatsızlığı başta gelmek üzere birçok sağlık problemine istemeden davetiye çıkarılır. Böylece de formda kalmaya çalışırken sağlığının bozulmasına istemeden sebebiyet verirsiniz.

Bu arada, iftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden, egzersiz yapmakta acele edilmemelidir. Yaklaşık 1-2 saat dinlenilmelidir. Vücudun besinsiz ve susuz kaldığı unutulmamalıdır. Daha sonra yapılacak 45-60 dakikalık tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi, formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar.

İftardan sonra yapılan şiddetli spor, kişinin daha önce geçirmiş olduğu rahatsızlıkları yeniden aktif hale getirecek ve kişiyi istenmeyen sağlık problemlerine götürecektir. Bu nedenle, genç yaştaki kişilerin dahi bu konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir.

Yaşı ilerlemiş olan kişilerin ise metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde genç yaştaki kişilerden daha dikkatli olmaları ve mutlaka bilinçli eğitmenler eşliğinde spor yapmaları önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here