Piyasaların ateşi düşer

0
7

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Kuzey Irak, Suriye ve ABD ile yaşanan krizlerin üretici ve iş dünyasına etkilerini değerlendirdi.  Kula, “İlk 9 ayda hükümetin sağladığı krediler piyasalara olumlu yansıdı. Ortadoğu ve ABD ile yaşadığımız krizler ile piyasalarda yaşanan ateş bir miktar düşecek. Üretici açısından 2017 yılı verim ve rekolte açısından son 10 yılın en iyi dönemi oldu” dedi.

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, üretici ve iş dünyasının yılın geride kalan 9 ayında yaşadığı gelişmeleri HABERCİ’ye değerlendirdi.

Ticaret Borsası Başkanı Kula, “İlk 9 ayda Türkiye’de hükümetimizin Kredi Garanti Fonu kapsamında sağladığı krediler piyasalara oldukça olumlu bir şekilde yansıdı. Bu krediler piyasalarda gözle görülebilir, hissedilebilir bir canlılık sağladı. Akabinde turizm sezonunun olması, tarım ürünleri bedellerinin piyasalara yansıması, ülke ekonomisinde canlılık sağladı. İçinde bulunduğumuz koşullarda Türkiye’nin etrafında bir takım Ortadoğu’da Kuzey Irak’ta Barzani’nin referandum çalışmaları resmen çatışma ve savaş haline dönüştü. Bir tarafta Suriye’de yaşanan olumsuzluklar yavaş yavaş düzelmeye başladı. Bir tarafta Amerika’nın vizelerle ilgili koyduğu ambargo var bunun diplomasi ile çözüme gittiği görüşündeyim şu an. Kuzey Irak’ta da Barzani’nin geri, adım atmaya başladığı ve girdiği süreçte mağlup olduğu aşikar olarak gözükmektedir” dedi.

“PİYASALARIN ATEŞİ DÜŞER”

Senenin bitmesine iki ay gibi bir süreç kaldığını kaydeden Faruk Kula, “Ben piyasaların yükselen ateşinin bir miktar düşeceği kanaatindeyim. Çeşitli olumsuzluklara rağmen yine  ekonomimiz çok çalkalanmadan devam etmektedir. Biz istikrardan yana olan insanlarız, iş adamları istikrardan yana. İnşallah önümüzdeki, günlerde daha iyi şeyleri konuşuruz” dedi.

“YUMURTA İHRACATININ YÜZDE 95’İ KUZEY IRAK’A OLUYORDU”

Krizlerin Balıkesir ve bölgeye etkisini de değerlendiren Borsa Başkanı Faruk Kula, sözlerine şöyle devam etti: “Balıkesir ve bölgeden Suriye’ye giden çok önemli bir ihracat yoktu, Güney’de etkilenme fazla olmuştur. Kuzey Irak’ta yaşanan savaş ortamı Balıkesir ve Türkiye’den yapılan yumurta ihracatında sıkıntı yaratacak. Türkiye’den yapılan yumurta ihracatının yüzde 95’i Kuzey Irak’a oluyordu. Bu 3-4 hafta sallantı geçirdi ama diğer kapılardan geçiş yapılarak normale doğru dönmeye başladı. Kuzey Irak ile ilgili bölgemizde çok büyük çaplı bir olumsuzluk olmadığı inancındayım.

“SON 10 YILIN EN İYİ VERİMİ ALINDI”

Balıkesir ve bölgede  bu yıl ürün verimi ve rekolte açısından olumlu bir yıl geçti. Üretici açısından verimi yüksek açısından bir yıl geçti. Ben üreticinin bu verimli ve rekoltenin yüksek olduğu yılda tarımdan memnun kalması icabet ettiğini düşünen bir kişiyim.  Son 10 yılda olmayan verimlerin bu yıl olduğu kanaatindeyim. Fiyat açısından olmasa da üreticinin yüzünü güldürecek olan verimdir. Fiyatlar çok iyi olmasa bile verim iyiydi.” Özel Haber: Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here