Psikiyatri hastaları sergi açtı

0
5

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), ağır ruhsal hastalığın neden olduğu yeti yitimi ile toplumdan kopan hastaları yeniden topluma kazandırmak amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu amaçla 2011 yılında Balıkesir Devlet Hastanesi  bünyesinde hizmet vermeye başlayan merkez bu güne kadar pek çok hastayı topluma kazandırdı. TRSM’de tedavi gören 720 hastadan 100’ü önceki gün Yay/Ada AVM’de, takı, ahşap boyama, resim ve benzeri eserlerden oluşan sergi açtı.

Saat 14.30’da açılış kurdelesi kesilen sergiye, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, İl Sağlık Müdürü  Uzman.Dr. Necati Kelemençe, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Refik Budak, Balıkesir Devlet Hastanesi  Başhekimi Dahiliye Uzmanı Dr. İlyas Yıldıran, Karesi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Canseven, Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. İl Sağlık Müdürü Kelemençe, Türkiye’de 2011 yılında yayınlanan Ruh Sağlığı eylem planıyla bu sektörde köklü değişiklikler olduğunu belirterek, “Artık Ağır psikiyatrik hastalığı olan bireyler toplum ve ruh sağlığı merkezlerinde çok daha modern koşullarda rehabilite edilecek ve toplum içinde yaşamını sürdürecektir” dedi.

Balıkesir Devlet Hastanesi Başhekimi, Dr. İlyas Yıldıran, Balıkesir Devlet Hastanesi TRSM’de, 3 Uzman hekim, 4 Psikolog, 8 Hemşire, 2 Sekreter,1 Temizlik personeli, 1 Güvenlik personeli ile hizmet verildiğini açıkladı. Hastaların rehabilitasyonu için Karesi ve Altıeylül halk eğitim merkezlerinde haftanın 5 günü açılan 9 farklı eğitimci ile hastalara beceri eğitimi verildiğini kaydeden Yıldıran, “e-KPSS kursu ile 21 hastamız çeşitli kurumlara yerleştirilmiştir. 200′ e yakın hastamıza da özel kuruluşlarda iş olanağı sağlanmıştır. Hastalarımızın halk eğitim desteği ile açılan kurslarda yaptıkları takı, ahşap boyama, resim ve benzeri çalışmalar, 11 Mart 2018 tarihine kadar Yay/Ada alış veriş merkezi zemin katta sergilenip izlenime açık kalacaktır” diye konuştu.

Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya,psikolojik rahatsızlığı olan hastaların topluma kazandırılmasının önemine dikkat çekerek, bu konuda duyarlı çalışmalar yapan Balıkesir Devlet Hastanesi TRSM çalışanlarına ve halk eğitim merkezi personeline teşekkür etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here