Sağlıkta bakım sempozyumu

0
4

 

İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Sağlık Bakım Hizmetleri Sempozyumu’nda hasta güvenliğinde hemşirenin sorumlulukları, sağlık-iletişim ve motivasyon ilişkisi ile stres konuları ele alındı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘Hemşireler Haftası’ etkinlikleri kapsamında düzenlediği ‘Sağlık Bakım Hizmetleri Sempozyumu’ Salih Tozan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, hastane yöneticileri, hemşireler ve sağlık personelinin katıldığı seminerde konuşan Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Selda Aşık, hemşirelerin güç çalışma şartlarında özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran, toplumsal ihtiyaçlardan doğan ve insan hayatıyla yakından ilgili olan bir iş sahibi olduklarını söyledi.

“HEMŞİRELER SAĞLIĞIN VAZGEÇİLMEZİ”

Aşık, “Bu kutsal meslek tıp biliminin ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş ve sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Hemşirelerimiz gerek koruyucu sağlık hizmetleri gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenmektedir. Ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde kimi zaman zor şartlar altında vazifelerini özveri ile gerçekleştirerek halkımızın sağlığına hizmet etmektedir.

Hemşire annedir, hemşire eştir, hemşire kardeştir, hemşire içimizden biri ve önce insandır. Zor çalışma şartlarında özveriyle çalışan, hastalarına en iyi bakımı verebilmek için çabalayan, gerektiğinde minicik hastasını mutlu edebilmek için onunla oynayıp, hastası için kitap okuyan, yas sürecindeki hasta ailesine destek olandır. Hemşire aklıyla bakar, yüreğiyle hisseder, bilgisiyle hayat verir” dedi.

“KUTSAL GÖREV YAPIYORLAR”

İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe de; kutsal bir görev yapan hemşirelerin sağlık sisteminin vazgeçilmez bireyleri olduğuna dikkat çekti.

Kelemençe, “Hemşirelerimiz önce insan diyerek kutsal bir mesleği icra ediyorlar. Sağlık hizmetlerinin en iyi bir şekilde sunulması tüm sağlık çalışanlarının koordineli hizmetiyle oluyor. Benim hemşirelerim de en iyi seviyede hizmet vermek için gayret gösteriyor. Hemşirelerimizin sadece Hemşirelik Günü’nde değil, her zaman yanlarındayız. Sağlık ekibinde yer alan tüm bireyler bizim için eşittir” dedi.

Sempozyumda Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Prof. Dr. Ayfer Karadakovan ‘Nitelikli ve Güvenli Sağlık Hizmeti Almak Herkesin Hakkı’, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Prof. Dr. Didar Zümrüt Başbakkal ‘Hasta Güvenliğinde Hemşirenin Sorumlulukları’, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’ndan Doç. Dr. Sibel Karaca Sivrikaya ‘Güvenli Bakım Yolculuğunda Kariyer Planlama’ ve Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Prof. Dr. Aynur Türeyen ‘Sağlık, iletişim, motivasyon ilişkisi’ konularında sunum yaptı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here