“Sanayi hazırlığı yapılmalı”

0
6

Vali Ersin Yazıcı, yatırımcı için fırsatlar şehrine dönüşen Balıkesir’in büyük sanayi işletmeleri ve gelecek yeni yatırımcılar içinde sosyal alt yapı olarak hazırlanması gerektiğini söyledi. Yazıcı, “Sanayici Balıkesir’e fırsat olduğu için geliyor, biz istediğimiz için değil. Şehri eğitim, sağlık, sosyal donatılar, eğlence merkezleri gibi alanlarda çok iyi hazırlamamız lazım” dedi.,

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vali Ersin Yazıcı, Organize Sanayi Bölgesi’nde 770 hektarlık genişleme çalışmalarının devam ettiğini, vatandaşlara ait yer alımlarının başladığını gerekirse kamulaştırma da yapacaklarını söyledi.

Balıkesir’in İstanbul-İzmir Otobanı, Çanakkale Köprüsü, Lojistik Köyü, Limanı ile fırsatlar şehri olduğunu ve yatırımcıların da hızla Balıkesir’e geldiğini kaydeden Vali Ersin Yazıcı, şehrin sanayi yatırımlarına göre sosyal açıdan hazırlanması gerektiğine dikkat çekti.

“EĞİTİMDEN EĞLENCEYE SOSYAL HAYAT HAZIRLANMALI”

Merkez Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Bandırma’ya da yatırımcıların geldiğini ve önümüzdeki süreçte daha çok geleceğini kaydeden Vali Yazıcı, şehrin yatırımcılar için sosyal açıdan da bir an önce hazır hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Yazıcı, “Para ekonominin olmazsa olmazı. Ekonomi kurallarını kendisi belirliyor. Büyük firmalar geliyor, biz çağırdığımız, davet ettiğimiz için falan değil. Burada fırsatlar olduğu için geliyor. Anadolu’da çalıştım, yalvarıyorsunuz gelmiyor. Ben Muş’ta çalıştım. Adam Muşlu, yatırım yapmıyor. Tarımla ilgili yap diyorsun, yapmıyor, başka bir yere gidiyor. Ben Kocaeli’nde de çalıştım, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak. Beyefendi oraya fabrika mı yapacaksınız, oraya henüz yol yok, imarda olmasına rağmen oraya yol yapmayacağım. O yol bir milyon lir tutuyor, verirsen parasını yaparım diyorum. Kaç tanesi yol yapılmak üzere para verdi. Bana su lazım diyor. Ben oraya şu anda su çekemem diyorum. Bunu Kocaeli’nde gördük. Adam kendi yatırımını yapıyor, ayrıca bir milyon lira da yol parası yatırıyor. Bu böyle bir şey. Balıkesir’in bir geleceği var, gecikmenin bir zararı olmadığını düşünüyorum. Çevresel açıdan baktığımızda gecikmiş olmakla kardasınız Balıkesir olarak. Çünkü yaşam için hava, su ve toprak şart. Ondan sonra diğerleri geliyor. Bu üçü Türkiye’nin sanayileşme sürecinde diğer şehirlerde çok zarar verdi, bozuldu. Bunlar bozulunca bir önemi yok paranın pulun. Havam, suyum, toprağım bozuldu mu bunlar yaşamın olmazsa olmazları. Açıkçası şehri hazırlamamız lazım. Eğitim, sağlık, sosyal donatılar, eğlence merkezleri gibi şeyleri hazırlamamız lazım” dedi.

“BALIKESİR İYİ YÖNETİLİYOR, İYİ YÖNETİLECEK”

Vali Yazıcı, Balıkesir ve Bandırma Organize Sanayi Bölgesilerinin iyi planlandığını ve iyi yönetilmeye devam edeceğini kaydetti. Yazıcı, “Bandırma ve merkezde Organize Sanayi Bölgelerimiz var, bunlar büyüyecek ve büyümeye devam edecek. Körfez Bölgesine zeytinyağı dışında hiçbir sanayi sokmayacağız. Balya bölgesinde de otobanın geçeceği alanda yeni bir hazırlık var. Ben inanıyorum ki; 10 yıla varmaz oraya da bir Organize Sanayi Bölgesi düşünülebilir. Birkaç noktada olacak o kadar. Şehrin her tarafını sanayiye boğmayacağız. Lojistik Köyümüz var, Organize Sanayi Bölgesinin bulunduğu alan mecbur büyümeye devam edecek. Bandırma’da sanayi devam edecek ve büyüyecek, tutamayız, talep ediyorlar. Gelecek çok iyi olacak. Şehrin diğer manada hazırlanması lazım geldiğini düşünüyorum. Balıkesir’in de Bandırma’nın da buna hazır olması lazım” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here