Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu: Altın çemberdeyiz

0
4

Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir’in bölgedeki otoyol, köprüler ve raylı sistem ile sanayiciler için en cazip illerden biri olduğunu açıkladı. Eğinlioğlu, “Organize Sanayi Bölgemiz 3 etapta 770 hektar büyüyecek. 1. etapta 40 yatırımcı sıra bekliyor. Balıkesir gelişmelerle birlikte altın çemberde kalıyor” dedi.

Balıkesir Sanayi Odası (BSO) Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, yatırım için çok avantajlı konuma gelen Balıkesir’de sanayicilerin katma değeri yüksek ürünlere yönelmeye başladığını söyledi.

Başkan Eğinlioğlu, “Organize Sanayi Bölgesi 7 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bölgede 500 hektar yerleşik düzenimiz var. Yeni yer açmak için çabalar sürüyor. 770 hektarlık genişleme alanı var. 3 bölüme ayırdık, 370 hektarlık 1. Bölümde kamulaştırma, imar çalışmaları gibi işler bakanlık desteği ile devam ediyor. Genişleme  alanının 1. Etabına 40 yerli ve yabancı yatırımcı yatırım yapmak için sıra bekliyor. Bugünkü ekonomik durumda bu çok sevindirici bir olay. Balıkesir’e böyle taleplerin gelmesi bizi çok mutlu ediyor. Bor’un katma değer yaratılarak sanayiye kazandırılması konuşuluyor. Bandırma’da Kale Grubu’nun 1 milyon 100 bin m2 arazi aldı, savunma sanayi yatırımı düşünülüyor. Bu yan sanayiyi de beraberinde getirecek. Bizim amacımız burada yükte hafif, para da kıymetli ürünleri üretebilmek” dedi.

“BALIKESİR ALTIN ÇEMBERDE KALIYOR”

Balıkesir coğrafi konumu itibariyle önceden dezavantajlı iken artık çok önemli avantajlara sahip bir il olduğuna dikkat çeken BSO Başkanı Eğinlioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul, Kocaeli, Bursa, Manisa, İzmir arasında sıkışıp kalmıştı. Bugün ise coğrafyadaki negatif değerler tamamen pozitif duruma döndü. İstanbul’dan Balıkesir’e 2 saatte  geliniyor. Çanakkale otoban ve köprü bağlantısıyla Balıkesir altın çemberde kaldı. Balıkesir’deki raylı sistemde lojistik anlamda Çandarlı Limanı ile buraya bağlanıyor, buradan yüklenen ürünler 3 günde Avrupa’nın ortasına gidiyor. Bunları isteseniz hepsi bir araya gelmez. Bu gelişmeler Balıkesir için çok önemli.  Sanayicilerimiz ürettiği ürünlere katma değer sağlamak için de çalışmalar yapıyor.  Muhakkak ürünlerimize katma değer kazandırmalıyız. Bunun için üniversite ile çalışmalar yapıyoruz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here