Saraçlık tarihe karışıyor

0
6

Gelişen teknoloji ile birlikte bazı mesleklerde bir bir yok oluyor. Teknolojik gelişmelere paralel olarak talepler de değişiyor, insanlar kullanımı kolay, ulaşılabilir ve ucuz olan ürünleri tercih ediyor. Bir başka deyişle makinalar çıkıyor, kaybolmaya yüz tutan mesleklerin sayısı artıyor. Kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına Saraçlık da giriyor.

Köylerde at, eşek gibi hayvan varlığı sayısının azalması saraçları zor durumda bıraktı. Balıkesir’de saraçlık yapan birkaç kişi kaldı. Bunlardan biri de 38 yıldır saraçlık yapan İlyas Kaya. Kaya ile saraçlığı ve mesleğin geleceğini konuştuk.

Balıkesir’de, bir meslek daha tarihe karışıyor. Karesi Mahallesi’nde yıllardan beri saraçlık yapan İlyas Kaya, “38 senedir bu işi yapıyorum. Geçmiş yıllarda yanımızda 7-8 kişi çalışıyordu. Şimdi 2 kalfam var. Saraçlık mesleği de tarihe karışmak üzere. Çoğu işletme kapandı. Bizim yaş da ilerledi. Devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.

Kaya, saraçlık mesleğinin kendisiyle birlikte yok olacağını belirterek, artık meslekte çırak bile yetişmediğini söyledi.

“MAKİNE ÇIKTI, USTALIK SON BULDU”

38 yıldan beri saraçlık yaparak geçimini sağlayan Kaya, bugüne kadar binlerce ata sırt bellemesi, gözlüklü işlemeli at başlığı, beygir amudu, paldım, dizgin, yular, gemlik, kamçı ve eğer yaptığını kaydederek, makine kullanmadan, tamamen el işçiliği ile yapılan saraçlığın yerini artık teknolojiye ve seri üretimli fabrikalara bıraktığını belirtti.

Kaya, çırak bulamamanın ve mesleğinin son temsilcisi olmanın hüznünü yaşadığını ifade ederek, “Makine imalatı çıktı, ustalık son buldu. Mesleğimiz artık elden gitti. Artık yanımızda çalıştıracak çırak bulamıyoruz” diye konuştu. CENGİZ GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here