Sarıalan Göletiyle 400 dekar arazi sulanacak

0
2

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “DSİ olarak son 14 yılda Balıkesir şehir merkezine yıllık 53 milyon metreküp içme suyu temin ettik. 17 baraj ve 13 gölet inşa ettik. 546 bin 525 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 383 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. 47 derenin ıslahını tamamladık” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen ‘Gölsu’ projesi kapsamında Balıkesir’in de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu, “Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Balıkesir Sarıalan Dallımandıra Göletinin tamamlanması ile 400 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır” dedi.

Temelden yüksekliği 23 metre olan Balıkesir Sarıalan Dallımandıra Göletinin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 507 bin lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Murat Acu, “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” diye konuştu. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here