Serkan Sarı kazandı

0
3

CHP İl kongresinde başkanlık için İl Başkanı Ender Biçki ile Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serkan Sarı yarıştı. Kongrede 637 delege yeni yönetim için oy kullandı. Yapılan oylama sonucunda CHP’nin yeni il başkanı Serkan Sarı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) il kongresi dün Gala Yaşam Aktivite Merkezi’nde yapıldı. Divan Başkanlığını Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın yaptığı kongreye Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Namık Havutça, Mehmet Tüm, belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

637 delegenin 618’inin katıldığı seçimde Serkan Sarı 330 oyla başkanlığa seçilirken, Ender Biçki 287 oy alarak başkanlığı kaybetti.

Yeni başkan Serkan Sarı’nın yönetim kurulunda, Besim Kemal Akalın, Serpil Akgül, Gökhan Aşkan, Hürmüz Avcı, Melih Bağcı, Özgür Başaran, Kenan Bila, Cengiz Çekdemir, Tümdeniz Çelebi, Tuna Demir, Ülker Demir, Gökhan Donat, Meryem Dursun, Hasan Ertem, Uğur Fiskeci, Hasan Gömeç, Servet Güzel, Esen İnanöz, Melda Kara, Necip Koçak, Halil İbrahim Özdemir, Ersin Özden, Burç Özoğuz, Ali Tiritoğlu, Nuray Topan, Şerif Topuz, Emrah Türk, Anıl Dergah Uysal, Mehmet Yağcıoğlu, Filiz Yavuz, Bengi Yıldırım, Yurt Yıldırım yer aldı.

İl Disiplin Kurulu üyeleri Mehmet Salih Aslan, Nuri Bal, E. Betül Gemalmaz Dikici, Cemal Kavak, Ertal Küçükaslan, Metin Özcan, Oğan Şeker, Hüseyin Şener oldu.

Kurultay Delegeleri şu isimlerden oluşu: Atilla Atakay, Ensar Aytekin, Tancan Barçın, Senay Çankaya, Haydar Çuhadar, Salih Enis Ermiş, Mete Erol, Rahmi Gençer, Tayfun Gerkuş, Murat Gökdemir, Dursun Mirza, İbrahim Palaz, Serkan Sarı, Hüseyin Salmanlı, Dilek Yalçın.

BİÇKİ: HEDEFİMİZ 2019

Kongrede konuşan CHP İl Başkanı Ender Biçki, “CHP’nin tüzüğünde şöyle der: CHP gücünü kurtuluş savaşı’ndan alan sosyal demokratik bir sol partidir. CHP’nin temelinde felsefesinde ideolojisinde emek vardır. Kendini solda tanımlayan herkes gibi bizde her ortamda emeği savunuyoruz. CHP’de örgüt en üsttedir, yücedir, örgüt varsa CHP vardır. CHP’de hiç kimse mezhep üzerine siyaset yapmamalıdır. Biz bu anlayışı ret ediyoruz. Bizim örgütümüz güçlüdür. 8 Ocak günü hep birlikte 2019 hedefine birlikte yürüyeceğiz” dedi.

Bu kongrenin 2019’un en kritik kongrelerinden biri olduğunu kaydeden Biçki, “Balıkesir Kuva-yi Milliye şehri. Bu kongre Erzurum, Sivas Kongreleri gibi önemlidir. Çünkü bu kongreden çıkacak sonuç partimizi 2019’a taşıyacak. Milli kahraman ilan ettikleri Zarrab var. Önce iftira sonra itiraf dediler ve bize Milli bir dava gibi anlatmaya çalıştılar. Ey Erdoğan sen millilikten ne anlarsın? Sen kurumlardan Türkiye Cumhuriyeti ibaresini kaldırdın, resmi bayramları kutlanamaz hale getirdin. Şimdi Anıtkabir’e gidiyorsun ama bu gönlünden gelmiyor. Anketin sonuçlarına göre davranıyorsun. Atatürkçü olmak yürek ister. 30 Ağustos törenlerinde baktım ki vali yok, Büyükşehir Belediye Başkanı yok. Nerede bu vali dedim. Çıktım anıta oradan haykırdım. Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’de 30 Ağustos’u anlayamayan bir vali ve belediye başkanı yakışmıyor dedim. Sayın vali burası Balıkesir. Buradaki törenlere katılacaksın. 6 Eylül’de protokol ile yürüyoruz. Sayın vali aynen şunu dedi: ‘Başkan sen bir gel bakayım yanıma’ dedi. Duymamazlıktan geldim. ‘Başkan gelsene’ deyince gittim. ‘30 Ağustos’u anlamamak ne demek’ dedi. Gelmiyorsanız 30 Ağustos’un idrakına varamazsınız dedim. ‘İzinli olamaz mıyım’ dedi. Olamazsınız dedim. ‘Bu kuralı kim koyuyor’ dedi. Ülkeyi kuranlar dedim. Sonra araya arkadaşlar girdi, ayrıldık. 29 Ekim’de yürüyüş yapacağız, valilik izin vermedi. Arkadaşlara ben bu uğurda canımı vermeye hazırım, yürüyüşü yapacağız dedim. Ertesi günü coşkuyla o yürüyüşü yaptık. Vali bey herhalde beni kendi çocuklarına benzetti. Kendi çocukları FETÖ okullarında okumuş, beni onlara benzetti. Sayın vali ben il başkanı olduğum sürece hiçbir güç bizi bu yürüyüşten alıkoyamaz. Sizlere boyun eğmeyeceğiz. CHP İl Başkanlığı bu yürekle yapılır.

Önümüzde önemli bir dönem var. 15 ay sonra bir seçim var. Biz iki yıldan bu yana hazırlandık. Sadece 2019 yerel yönetimine ama ondan sonra da ardından gelecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimine. Yerel seçimi aldığımız zaman 2019’da tek adam rejimine son vereceğiz ve tekrar parlamenter rejime dönüş yapacağız. 2 yıldan beri bütün hazırlıklarımızı buna yaptık. Altyapısı hazırlandı, planları hazırlandı. 8 Ocak’ta ne yapacağımızı biliyoruz.Hepinizin vicdanlarına seslenmek istiyorum. Sandığa gittiğinizde lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu verirken kimsenin önerisine baskısına aldırmadan oy verin. 2019 bizim için çok önemli. 69 yıldır merkezde CHP’li bir belediye başkanı olmadı. Hep birlikte 69 yıl sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni CHP bayrağını dikeceğimiz günler çok yakın ve bunu başaracağız. Bu hedefle yola çıktık. Buradan herkese duyuruyorum. Eğer başkanlığı kazandıramazsam partiden hiçbir görev talep etmiyorum. Çünkü biz siyaseti kendimiz için yapmayız. Bizim siyaset anlayışımızda parti vardır. Biz partimizin neferiyiz. Bizim için siyaset budur, partiyi bir yere taşımaktır. Hedefimiz 2019’da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin semalarına CHP bayrağı dikmek. Bu bizim namus borcumuz, vatan borcumuz” dedi.

SARI: ARTIK İKTİDAR OLMA ZAMANI

CHP İl Başkan adayı Serkan Sarı, bugün artık iktidar olma zamanı olduğunu kaydederek, iktidar için geldiklerini söyledi.

Sarı, “Yapılan hizmetlere teşekkür ediyoruz. Bu hizmetleri daha da ileriye götüreceğiz. Ama biz artık iktidar istiyoruz. Serkan Sarı sadece il başkanı adayı. Başka bir makama aday değil. Ben örgütümle birlikte omuz omuza mücadele etmeye hazırım. Artık bizim ihtiyacımız olan tek şey sevgi, saygı ve güven. CHP içerisinde siyaset yapan herkese sevgi duymak zorundayız. Bu mücadelede bende varım diyen herkese saygı duyacağız. Bana güvendiğiniz gibi bütün CHP’li yoldaşlara güvenmek zorundayız. Bizim iki hedefimiz var. İlk hedefimiz yerelde ikinci hedefimiz genelde iktidar olmak. İhtiyacımız olan 50+1. Biz bu bir oy neredeyse örgütümüzle orada olacağız. 20 ilçemizde çok önemli. Hepsini kazanacağız. Yerelde büyükşehri almanın zamanı geldi. Biz üzerimize düşen sorumluluğu biliyoruz. Düzenli olarak toplantılar yaptık ve çalışma döneminin hazırlığını tamamladık.

8 Ocak sabahı iktidara koşan bir yönetim olmak istiyoruz. Umudu örgütleyen bir anlayışla yola çıkıyor. Karşı tarafı olmayan bir siyaset anlayışı ile geliyoruz. Kopmalara izin vermeyeceğiz. Benim için bir sürü kimlik yapıştırdılar. Benim tek kimliğim CHP kimliğidir. Onun, şunun adamı dediler. Ben Atatürk’ün adamıyım. Kişiler için değil CHP için mücadele edeceğiz. Bizlerin arkasında kimse yok. Karşımıza aldığımız kimse yok. Bizle omuz omuza mücadele etmenizi istiyoruz. Çalışacağız, kazanacağız. Siyaset bana ne verecek demeyeceğiz. Kişisel siyaset yapanların parti içinde yeri yok. Makamlar bizim için mevkii değil mevzii olacak. Toplumun karşı tarafı olmayan bir siyasete ihtiyacı var. Bizim karşı tarafımız dışarıda, AKP zihniyetinde. Faşist iktidara dur diyecek tek umut CHP’dir” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here