SGK, muhasebecileri bilgilendirdi

0
10

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hakkında bilgi verdi.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda düzenlenen seminerde SGK Müdür Yardımcısı Bayram Öztürk, muhasebeci ve mali müşavirlere borç yapılandırmasının getirdiği kolaylıkları anlattı.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Metin Yalçın ve SGK İl Müdürü Muhammet Sıddık Polat’ın da katıldığı seminerde konuşan SGK Müdür Yardımcısı Bayram Öztürk, “2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarının sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ve Bağkur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar yapılandırıldı.

Bu yapılandırma kapsamında 31 Temmuz 2018 tarihine kadar müracaat etmeleri şartıyla köy ve mahalle muhtarları ile Bağkur sigortalılarının daha önceki kanunlara göre durdurulmuş sigortalılık süreleri ile ilgili prim borç asıllarının Yİ-ÜFE ile güncellenmiş halini 31 Ağustos 2018 tarihine kadar ödeyebilecekler.

Yine emekli sigortalıların, esnaf veya şirket ortağı olarak faaliyet göstermelerinden doğan SGDP borçları silinecektir. Bunun yanında yine yapılandırma çerçevesinde prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 10’nunun en son 31 Ağustos 2018 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, kalan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı silinecek. Taksitli ödeme seçeneği tercih edenlerin, borçlarını 2 taksitte ödemeleri halinde, prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’sinin en son 31 Ekim 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde ise kalan Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50’si silinecek” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here