Şimdi moda Osmanlı Gazozu

0
32

Dedesi Hasan Güney’in 1930 yılında başlattığı ‘Kır Doktorluğu’nu, daha sonra oğlu İsmail Güney’in devam ettirdiğini ardından da 1992 yılında üçüncü kuşak olarak bu mesleği sürdüren İbrahim Güney’in bir süre önce ‘Hava Civa Otu’ ile ilgili yaptığı açıklamalar büyük yankı bulmuştu. Güney ile bu kez ‘Lohusa Şekeri’nin yapılışını, kullanımını konuştuk. Güney, ‘Lohusa Şerbeti’nin çok daha farklı şekilde tüketilebileceğini ifade ederek, Lohusa Şerbetinden Osmanlı Gazozu ürettiğini söyledi.

‘Lohusa Şerbeti’ denilince akıllara hemen yeni doğum heyecanının geldiğini ifade eden Güney, “Bu sevinçli güzel günün damaklarda da aynı güzelliği bırakması için yıllardır eskimeyen ve vazgeçilmeyen geleneğimiz lohusa şerbetidir” dedi.

Yeni doğmuş olan bebeği, anneyi ve diğer aile üyelerini ziyarete ve tebrike gelmiş yakınlara da Lohusa şerbeti ikram edildiğini anlatan Güney, “Zamanla bu gelenek günümüzde tekrar çok popüler hâle geldi, organizasyon şirketleri de bu akıma kapıldı” diye konuştu.

LOHUSA ŞERBETİ YAPMAK İÇİN

Lohusa şerbeti, Aktarlardan çok rahatlıkla alınan kızamık ya da kızılcık şekeri adıyla anılan şekerden elde edildiğini anlatan Güney, “Yapımı çok kolay ama günlük tüketilmez. Adından da anlaşılacağı üzere sadece doğum zamanlarında talep görür. Lakin şifa kaynağı olan lohusa şerbetini tüketmek için illa ki doğum zamanını ya da emzirme dönemini beklemek gerekmemektedir” bilgisini verdi.

Lohusa şekerinin içinde karanfil, şeker, baharatlar ve doğal boya bulunduğunu, şeker istenilen miktarda su ile karıştırıldığında şerbetin elde edildiğini ifade eden Güney, “Lohusa şerbeti anne ve ziyaretçiler için güzel bir besin kaynağı” dedi.

İçerdiği faydalı maddeler sayesinde lohusa şerbetinin, anne sütünü ve sütün verimliliğini artırdığını, aynı zamanda bağışıklık sistemini geliştirdiğini ve boğaz enfeksiyonlarına ve mide rahatsızlıklarına da iyi geldiğini söyleyen Güney, “Çok eskiden zatürre, kızamık gibi hastalıkların tedavisinde bile kullanıldığı söylenmektedir. Bu gibi yararları düşünüldüğünde lohusa şerbetini sadece yeni doğum yapmış anne ile özdeştirmek oldukça yanlış bir çıkarım olacaktır. Şerbet, esasen hem anneye hem de annenin çevresine şifa dağıtan bir kaynak” diye konuştu. Güney, ‘Lohusa Şerbeti’nin hazırlanışı konusunda şu bilgiyi verdi: “1 adet çubuk tarçın, 2-3 adet karanfil, 3/4 su bardağı toz şeker, 100 gram lohusa şekeri, 7 su bardağı su. Bu tarif ortalama bir ölçüdür. Tercihinize göre miktarlarda oynama yapabilirsiniz. Toplam miktarı da kişi sayınıza göre artırabilir ve azaltabilirsiniz.”

“AŞIRIYA KAÇILMAMALI”

Güney, son olarak “Her yararlı şeyin azı karar çoğu zarardır. Lohusa şerbetinin tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Bilinen çok fazla zararı olmasa da alerjen bünyeler eve şeker hastalarına dikkatli kullanımı öneriliyor. Yararlı içecek diye bilinçsizce tüketilmemeli” dedi.

LOHUSA ŞEKERİNİN FAYDALARI

Güney, bu konuda şu bilgiyi verdi: “Sindirime, kansere karşı savaşır, karaciğeri korur. Bağışıklık sistemini ayarlar. Anti mutajenik, anti mikrobiyel, anti oksidan, iltihap sökücü, kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır. Dejenaratif hastalıkları azaltır. Diş sağlığı, ağız kokusu, bademciklerde yer alan mikroplanmalara karşı, öksürük, grip, soğuk algınlığı, gıda zehirlenmelerine karşı direnci arttırır. Aslen, halk arasında söylenen isimleri şöyle: Lahusa şekeri, kızamık şekeri, Osmanlı şekeri.

Osmanlı Gazozunun yapılışı: Kızamık şekeri sıcak suda kaynatılarak, eritilip, soğumaya bırakılır. Sonra soğuk olarak serin serin içilir. Bir de bunu gazlı içiçek olarak yapabiliriz. Şerbet üzerine biraz maden suyu ilave edilip de de gazoz gibi içilebilinir.

Güney, son olarak, “Biz yıllardan beri kızamık şekeri ile diğer ince baharatları ayrı ayrı verirdik. Fakat istendiği üzere yapılamıyordu. Onun için bizde bu kızamık şekerinin içerisine ince baharatları kendimiz hazır hale getirdik ki böylesi daha güzel oldu. Aslında bizlere Atalarımızdan miras kalan bu tür hassas bilgiler bizlerin her zaman faydasına oldu.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here