Siz hiç Hava Civa Otu kullandınız mı?

0
4

Eskiden esnaf ve sanatkar yanlarında çalıştırdıkları çıraklara belli bir çalışma sonunda para vererek, “Git bana Hava Civa al. Davul tozu, Minare gölgesi al” diyerek çırağın zekasını ölçerlerdi. Biz de Hava Civa’nın izini sürdük ve Hava Civa Otunu, Toplu Taşıma Merkezi’nde bulunan Güney Baharat adlı aktarda bulduk. İşyeri sahibi İbrahim Güney, Hava Civa Otunu ve özelliklerini anlattı.

Güney Baharat’ın sahibi İbrahim Güney, Hava Civa Otunun, ismi duyulduğu zaman kişinin yüzünde gülümseme belirten mavi çiçekli bir bitki olduğunu söyledi.

Bu bitkinin Latince adının Alkanna Tinctoria olduğunu, ayrıca Tüylü Boya, Kzılencik dendiğini, çok yıllık olan bu bitkinin İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Suriye ve ülkemizde kumlu topraklarda yetiştiğini, tanen ve alkannin isminde kırmızı boya ve mum içerdiğini belirten Güney, “Hava Civa Otunun anavatanı Akdeniz’dir. Boyları 10 ila 30 cm arasında değişmektedir. Mayıs ve Temmuz aylarında mavi renkte çiçekler açmaktadır. Hava Civa otunun köklerinde, kırmızıya boyayan bir madde bulunmaktadır. Kök kısmının dışı sarı renkte iken içerisinde bulunan öz kısmı, kırmızımtırak bir renktedir. Köklerinin kabuk kısmında kırmızı bir boya bulunmaktadır.

Bu boyanın özelliği, suda erimemesidir. Ancak alkol, eter ve bazı yağ çeşitlerinde erimektedir. Bu sebepten dolayı bu boya, bazı maddeleri ve ilaçları renklendirmekte kullanılmaktadır” dedi.

HAVA CİVA OTU NASIL KULLANILIR?

Bitkinin köklerinden elde edilmekte olan boya maddesinin; başta eczacılık sektöründe olmak üzere dudak boyalarında, merhemlerde ve yağların boyanmasında da kullanıldığını dile getiren Güney, “Hava Civa Otu Nasıl Kullanılır?” sorumuzu da şöyle yanıtladı:

Hava Civa Otundan Çay Yapımı:

“Bu otun kök kısımları kurutulduktan sonra çay yapımı için kullanılabilmektedir. Kurutulmuş haldeki otları kaynatarak çayınızı hazırlayabilirsiniz. Bu çayı hazırlarken kök kısmına ek olarak çiçeklerini ve tohumlarını da kullanmanızı öneririz. Kaynatmış olduğunuz çayı içilme sıcaklığına gelince günde 3 bardak kadar içebilirsiniz. Bu şekilde tüketerek balgam söktürücü yönünden faydalanmış olursunuz.”

Farklı şekillerde yararlanma yöntemleri:

“Hava Civa otundan çay hazırlayarak faydalanmanın dışında; bu otun kök kısmındaki kırmızı boyasından çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz. Ancak bu boyalı madde suyun içinde çözünmemektedir. Bunu bilerek hareket etmenizde fayda var.

Hava Civa otunun çay olarak tüketimi, boyasından faydalanılması haricinde yağ çeşitlerine katılarak da tüketilmesi ayrı bir seçenektir. Örneğin tuzsuz özellikte olan tereyağı ve saf zeytinyağı ile birlikte karıştırarak gün içinde toplamda 1 çay kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Veya elde etmiş olduğunuz bu karışımı yanık ve yara olan kısımlarınıza sürerek merhem etkisi göstermesini sağlayabilirsiniz.”

Hava Civa Otunun faydaları ve hastalıklara karşı kullanımı:

Güney, bu konuda şu bilgiyi verdi “Saç çıkarıyor, yara kapatıyor. Bağırsak rahatsızlıklarına karşı etkili olan Hava Civa otunun idrar ve balgam söktürücü etkisi de bulunuyor. Yaraların iyileşmesini hızlandırırken var olan ağrıları da dindirici etki gösteriyor. Genel olarak yanıkların tedavisinde kullanılması yönü ile bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca evde merhem yapımında kullanılmış ve faydalı olmuştur.” Özel Haber: Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here